Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Trwają przygotowania do XIX Narodowego Czytania

Trwają przygotowania do XIX Narodowego Czytania

Z okazji zbliżającego się Narodowego Czytania prezydent Polski Andrzej Duda wystosował list, w którym zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznej edycji, której „bohaterką” będzie Balladyna Juliusza Słowackiego. Poniżej przedstawiamy jego treść.

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszam Państwa do Narodowego Czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego w sobotę 5 września. Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy.

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji. Jestem przekonany, że ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my także przeczytamy na wiele różnych i oryginalnych sposobów, które są stałym walorem Narodowego Czytania i poprzez które tę akcję współtworzą Polacy w różnym wieku w tak licznych miejscach w Polsce i na całym świecie.

Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją „Balladynę”, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem. Mam głęboką nadzieję, że wspólne Narodowe Czytanie po raz kolejny dostarczy nam dużo radości w obcowaniu z wybitną polską literaturą.

Zapraszam Państwa do Narodowego Czytania 2020!

Z wyrazami szacunku i sympatii

Andrzej Duda

Walentyna Jusupowa na podstawie www.instytutksiazki.pl, 26 lipca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code