Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Trwają prace restauracyjne w dawnym kościele św. Piotra i Pawła we Lwowie

Trwają prace restauracyjne w dawnym kościele św. Piotra i Pawła we Lwowie

W dawnym kościele garnizonowym Piotra i Pawła (zwany kiedyś kościołem Jezuitów, obecnie garnizonowa cerkiew greckokatolicka obrządku bizantyjsko-ukraińskiego) grupa polskich i ukraińskich restauratorów kontynuuje realizować czwarty już etap prac konserwacyjnych malowideł nad częścią ołtarzową.

Historia kościoła św. Piotra i Pawła nalicza ponad 407 lat. Pierwszy kamień w budownictwo tej świątyni założono 31 lipca 1610 roku. Budownictwo kościoła trwało przez 30 następnych lat. Swego czasu właśnie on był najwyższą budowlą we Lwowie. Unikatowe malowidła na ścianach zostały wykonane w XVIII w. przez ojca i syna Ekshtajnów, specjalnie zaproszonych z Czech do Lwowa przez Jezuitów w celu upiększenia kościoła.

– Kościół garnizonowy Piotra i Pawła ma wielką wartość duchową dla wielu mieszkańców Lwowa. On stał się miejscem, gdzie często się spotykamy, modlimy się i, niestety, także często żegnamy się z naszymi bohaterami, którzy giną na wschodzie naszego państwa. Nasz kościół musi przetrwać dla następnego pokolenia a jego odbudowa i renowacja pochłania wiele pieniędzy. Tylko za remont sklepienia musimy zapłacić 11 milionów hrywien – mówił proboszcz kościoła o. Stepan Sus.

– Główne zadanie w obecnej chwili – przywrócenie kościołowi autentycznego wyglądu. Swego czasu za komuny on bardzo ucierpiał. Mieszkały w nim gołębie, dach przeciekał, okna stały bez szyb. Prace hydroilozacyjne zostały wykonane kosztem parafian, ściany już nie mokną. Pomaga nam także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, które dołączyło się do ratowania malowideł.  Te prace trwają już od trzech lat. Następnego roku zajmiemy się remontem fresków nad główną częścią świątynia. To bardzo drogie i skomplikowane przedsięwzięcie. Planujemy zakończyć konserwację i renowację malowideł do 2022 roku – poinformowała Lilia Onyszczenko, kierownik wydziału ochrony dziedzictwa historycznego w Lwowskiej Radzie Miasta.

Prace w kościele św. Piotra i Pawła we Lwowie odbywają się we współpracy z MKiDN w ramach programu rewaloryzacji obiektów wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy we Lwowie. W 2015 roku przeprowadzono pierwszy etap tych prac – polichromii na ścianach i sklepieniu prezbiterium. Prace zostały wykonane przez polskich i ukraińskich specjalistów. Wartość tego przedsięwzięcia w latach 2015-2016 wyniosła 303,5 tys. zł. W 2017 roku prace ruszyły z nową siłą, wartość realiacji tegorocznego etapu stanowi 400 tys. zł.

Igor Gałuszczak, Lwów, 15.07.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *