Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Trwają badania archeologiczne na terenie fortecy w Międzybożu

Trwają badania archeologiczne na terenie fortecy w Międzybożu

Fot. Facebook

W ramach tegorocznych prac archeologicznych w obrębie fortecy w Międzybożu na terenie obwodu chmielnickiego zostanie zbadana południowa strona twierdzy.

„Z poprzednich badań wiemy, że ze strony zewnętrznej są warstwy z okresu Rusi Kijowskiej XII-XIII wieku oraz skomplikowany, jak na XV wiek drewniany system odprowadzania wody. Poza tym planujemy popracować także na zewnątrz fortecy bowiem natrafiliśmy na obiekt, który nie jest częścią umocnień obronnych. To może być interesujące a nawet – sensacyjne odkrycie” – zaznaczył pracownik rezerwatu historycznego „Miedzybóż” Wiktor Wietrow.

W 2017 roku podczas prac archeologów na terenie fortecy w Międzybożu odnaleziono dwie tabelki od pisania z XIV-XV wieku, wykonane z kości oraz wielką ilość śrub, pochodzących prawdopodobnie z kusz z tego samego okresu. Znaczna ich ilość w jednym miejscu może świadczyć o miejscu, gdzie próbowano zdobyć twierdzę.

Słowo Polskie, 28.05.18 r. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code