Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Trwa renowacja 16-metrowej dzwonnicy kościoła Św. Trójcy w Ołyce

Trwa renowacja 16-metrowej dzwonnicy kościoła Św. Trójcy w Ołyce

Kolegiata Świętej Trójcy w Ołyce wzniesiona została w pierwszej połowie XVII wieku z inicjatywy fundatora Stanisława Albrechta Radziwiłła.

Kościół ten stanowi unikalny na terenie całej dawnej Rzeczypospolitej przykład najwyższej klasy sztuki i architektury barokowej.

Świątynia uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu. Do dziś wrażenie robią wyjątkowej urody ołtarze oraz nagrobki rodziny Radziwiłłów.

Okres świetności świątyni zakończył się wraz z początkiem II wojny światowej. Po wojnie tereny archidiecezji lwowskiej, a także diecezji łuckiej i częściowo przemyskiej zostały wcielone do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Nowe władze wszczęły walkę z religią i kościołem katolickim. Parafia ołycka została rozwiązana i rozpoczęła się systematyczna dewastacja świątyni, zamienionej na stajnię dla miejscowego kołchozu. Dopiero w roku 1991 władze ukraińskie zwróciły zniszczony kościół wspólnocie wiernych, dzięki czemu dziś znów może być on miejscem kultu religijnego.

Prace restauratorsko-konserwatorskie w Kolegiacie św. Trójcy to największe i najtrudniejsze wyzwanie stojące przed polską Fundacją Dziedzictwa Kulturowego. Zarówno wyposażenie kościoła, jak i sama jego bryła są w stanie katastrofalnym. Przywracanie świątyni dawnej świetności zajmie wiele lat.

Tegoroczne prace polegają na przeprowadzeniu profesjonalnych prac konserwatorskich przy XVII-wiecznej 16-metrowej dzwonnicy oraz elementach wyposażenia Kolegiaty.

Stan dzwonnicy w ostatnich latach uległ znacznemu pogorszeniu. Poszycie dachu (dachówka ceramiczna) uległo uszkodzeniu i w 2019 r. konieczny był demontaż dachówek w celu uniknięcia zagrożenia dla zdrowia i życia.

Obecnie konieczne jest ich odtworzenie aby powstrzymać destrukcję obiektu.

Kolejny etap renowacji zabytkowych elementów drewnianego wyposażenia pozwoli na przywrócenie walorów estetycznych unikatowemu w skali całego Wołynia zespołu drewnianych rozet. Renowacja alabastrowych rzeźb aniołów z nawy głównej pozwoli na powstrzymanie destrukcji substancji zabytkowej (przerdzewiałe kotwy mocujące, popękane figury) i pozwoli na przywrócenie walorów estetycznych. Projekt konserwacji kolegiaty w Ołyce trwa od 2013 r.

Walentyna Jusupowa, 16 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *