Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Teraz MRG także z Rumunią

Teraz MRG także z Rumunią

Źródło - ostarbeiter.vn.ua  Na początku października została podpisana umowa o małym ruchu granicznym pomiędzy Ukrainą a Rumunią.

Teraz Ukraińcy, mieszkający odległości do 30 kilometrów od granicy z Rumunią, będą mogli wjeżdżać na jej terytorium bez konieczności posiadania ważnej wizy. Żeby otrzymać specjalną przepustkę MRG trzeba być zameldowanym w przeciągu pewnego czasu na terenach graniczcych z Rumunią, a także mieć ważne ubezpieczenie. Z nowej możliwości może skorzystać ponad 500 000 obywateli Ukrainy.

Podobny, ułatwiony system przekraczania granicy funkcjonuje pomiędzy Ukrainą a Polską już od kilku lat. Niektórzy mieszkańcy Galicji Wschodniej i Wołynia potrafią dotrzeć z przepustką MRG nawet do Warszawy czy Berlina, chociaż pozwala ona na odwiedzenie w Polsce wyłącznie 30-kilometrowej strefy od granicy z Ukrainą.

Umowę o MRG parafowali w Kijowie premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oraz premier Rumunii Wiktor Ponta. Jaceniuk podziękował Rumunii za to, że jako pierwsza ratyfikowała umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE.

Rumuni mogą wjeżdżać na terytorium Ukrainy bez wiz na termin do 90 dni. Ukraiński rząd planuje wprowadzić bezwizowy wjazd do krajów UE w maju 2015 roku.

Redakcja

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code