Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Tempo importu z Ukrainy do UE przewyższyło tempo eksportu

Tempo importu z Ukrainy do UE przewyższyło tempo eksportu

Fot. https://day.kyiv.ua

Unia Europejska od 2016 roku zwiększyła inwestycje i handel z Ukrainą dzięki wprowadzeniu strefy wolnego handlu.

W świeżym sprawozdaniu Komisji Europejskiej można przeczytać o głównych osiągnięciach względem europejskich partnerów – m.in. zniesieniu zakazu eksportu drewna oraz wprowadzeniu systemu przetargów elektronicznych ProZorro, który znacznie zmniejszył poziom korupcji.

W 2017 roku udział Unii Europejskiej w handlu z Ukrainą wyniósł 42 proc. Po kryzysie gospodarczym w latach 2014-2015 właśnie współpraca z UE bardzo pozytywnie sprzyjała ustabilizowaniu sytuacji w kraju.

Poziom preferencji handlowych oraz celnych dla Ukrainy wobec importu do UE stanowił 87 procent w 2017 roku. Poziom produkcji rolnictwa wzrósł aż trzykrotnie.

Jednocześnie w sprawozdaniu zaznaczono, że poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych nadal pozostaje na bardzo niskim poziomie.

Poszerzona strefa wolnego handlu między Ukrainą a UE zaczęła działać od 1 września 2017 r. Jest to  jednym z najważniejszych katalizatorów, sprzyjających otwarciu nowych rynków oraz stworzeniu warunków ułatwiających handel oraz inwestycje.

Oprócz Ukrainy strefa wolnego handlu z UE obejmuje także Mołdawię i Gruzje. Implementacja umowy stowarzyszeniowej przewiduje stopniowe przybliżenie ustawodawstwa tych krajów do norm UE.

Słowo Polskie, 5 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *