Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » O zbrodni w Katyniu na Szuster Show

O zbrodni w Katyniu na Szuster Show

20 kwietnia mało kto z Polaków Ukrainy nie oglądał w wieczornej telewizji programu Szuster Show. Tematem tej edycji  było zabójstwo polskich oficerów nie tylko na terytorium Rosji w Katyniu ale i na Ukrainie – w Starobielsku, Bykowni i in. Program także był poświęcony omówieniu ostatniej decyzji Sądu Europejskiego, który uznał czyn NKWD za zbrodnię wojenną.

W programie wzięli udział znani politycy, w tym i Dmitrij Sołomatin – przedstawiciel patrii komunistycznej, twórcy filmu „Katyń. Listy z raju” z 2011 – Korowoczenko i Czemerys a także – zwykli Ukraińcy, którzy głosowaniem odpowiadali na pytania i popierali czy nie popierali występujących.

Dziwi niewiedza różnych grup społeczeństwa na temat ludobójstwa na Polakach w 1940 roku. Tylko około połowa ludzi na sali słyszała o tych zabójstwach, trzecia część myśli, że to zrobili Niemcy w 1943 roku.

Wstrząsająco wyglądał wywiad z jednym z katów – byłym oficerem NKWD Tokariewym, który: „dziennie wykonywał do 300 mordów – taki był plan. Do zabijania dołączano również i kierowców samochodów. Jeden z nich stracił zmysły po kolejnym dniu strzelania.” Strasznie zabrzmiało również zdanie: „Ciągle dowożono nowe partie pistoletów. One od ciągłego strzelania psuły się.”

Sympatia widzów była na stronie opozycyjnych polityków i twórców filmu „Katyń. Listy z raju”.

Przedstawiciel „czerwonych” stanowczo odrzucił wszystkie zarzuty, które mu postawiono, jako przedstawicielowi kompartii. Twierdził, że wszystkie dane w starych archiwach zostały podrobione, a naprawdę to Niemcy wymordowali Polaków. Próbując zmienić temat, on wspominał i o wojnie polsko-ruskiej i o obozach koncentracyjnych na terytorium Polski w 1920 roku.

Znikome 20%-we poparcie widowni występu komunisty świadczy o tym, że nie zważając na brak informacji na temat Katynia w mediach, ukraińskie społeczeństwo pomału otwiera oczy na zbrodnie komunistów na terytorium ZSRR i nie tylko, a program Szustera o Katyniu wywoła duży rezonans w mediach i doprowadzi do kolejnych wyroków sądów przeciwko partii komunistycznej.

Zdjęcia z programu:

{morfeo 123}

oraz wideo

{vimeo}40762065{/vimeo}

{vimeo}40761987{/vimeo}

{vimeo}40761852{/vimeo}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code