Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » „Tęcza Polesia” po raz dwudziesty czwarty!

„Tęcza Polesia” po raz dwudziesty czwarty!

Fot. KG RP w Winnicy

W ostatni weekend w Żytomierzu w ramach Dni Kultury Polskiej odbył się XXIV Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”, pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Wicemarszałka Województwa Śląskiego Stanisława Dąbrowy.

Tegoroczny festiwal był poświęcony 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Festiwal „Tęcza Polesia” jest jednym z największych tego typu przedsięwzięć na terenie Winnickiego Okręgu Konsularnego, organizowanym przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. W koncercie, jak co roku, wzięły udział polskie zespoły z Żytomierszczyzny, Baru i Winnicy. Tegoroczną edycję wydarzenia uświetnił swoją obecnością występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który gościł w Żytomierzu, biorąc udział w XI Dniach Kultury Polskiej. Interpretacja polskich pieśni i tańców ludowych w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk” od lat stanowi wizytówkę Polski na scenach całego świata. Na zakończenie uroczystości przedstawiciel konsulatu wręczył dyplomy uczestnikom festiwalu za aktywną działalność społeczną dla zachowania i rozwoju kultury polskiej na Ukrainie.

Na festiwal przybyła delegacja z województwa śląskiego, partnerskiego miasta Płock oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a także przedstawiciele KG RP w Winnicy.

Wicemarszałek  Stanisław Dąbrowa podczas oficjalnego spotkania z przewodniczącym żytomierskiej obwodowej administracji państwowej podpisał również umowę o przedłużeniu współpracy między województwem śląskim i obwodem żytomierskim.

Festiwal jest objęty wsparciem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 22 października 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code