Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Tak przyjmować gości z kresów umie tylko Małopolska – relacja z pobytu w Polsce młodzieży z Chmielnika

Tak przyjmować gości z kresów umie tylko Małopolska – relacja z pobytu w Polsce młodzieży z Chmielnika

W dniach 29 lipca – 9 sierpnia na ulicach Chmielnika nagle zrobiło się cicho – 40-osobowa grupa najaktywniejszej młodzieży polskiego pochodzenia z Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków im. Władysława Reymonta wyruszyła do Polski. W ramach projektu „Polska – kraj naszych przodków”, skierowanego na podtrzymywanie tradycji, kultury oraz świadomości narodowej u młodzieży z kresów, chmielnicczanie w wieku od 8 do 16 lat, pod opieką pani prezes Lilii Lojewskiej i innych opiekunów zwiedzili piękną Małopolskę i, oczywiście, Kraków.

Organizatorzy, a to „Stowarzyszenie na rzecz rozwoju” na czele z Ewą Bielecką postarali się by pobyt dzieci z Ukrainy był bardzo ciekawy i pożyteczny dla ich rozwoju w duchu krzewienia polskiej tożsamości narodowej.

Chmielnik już od dawna cieszy renomą małego centrum polskości na Podolu. Miejscowi Polacy, ich dzieci oraz młodzież mają możliwość uczyć się języka przodków w polskiej szkole,  zapoczątkowanej przez Związek Polaków im. Reymonta w Chmielniku jeszcze przy śp. Halinę Brylant. Młodzi chmielnicczanie zawsze aktywnie uczestniczą w różnych polonijnych projektach. Do wzięcia udziału w „Polsce – kraju naszych przodków” członków stowarzyszenia zachęcił ksiądz Stanisław Winiarski z parafii Świętej Trójcy w Chmielniku, a z wizami bardzo pomógł konsulat generalny RP w Winnicy i osobiście konsul generalny Krzysztof Świderek.

Jak zawsze w programie pobytu było zwiedzanie zabytków, muzeów, kina, udział w zajęciach edukacyjnych oraz rekreacyjnych. Kresowa młodzież zobaczyła Muzeum Lotnictwa Polskiego, Zamek Królewski ma Wawelu, Smoczą Jamę, Drogę Królewską, Muzeum Narodowe, Muzeum Fonografii, atrakcje Zakopanego, Niepołomic, Krzeszowic, Ojcowa oraz Wieliczki. Młodym kresowiakom bardzo spodobało się Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły, w którym mogli zobaczyć naczynia liturgiczne i inne rzeczy, z których korzystał Jan Paweł II. W Krakowie gości z Chmielnika zaprosiła także lokalna telewizja TVP 3 Kraków.

O udziale chmielnicczan w projekcie  „Polska – kraj naszych przodków” opowiada prezes Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków im. Władysława Reymonta Lila Lojewska:

– Pobyt w Polsce daje naszym dzieciom możliwość porównania tego co czytali o Polsce z podręczników, z tym co zobaczyli w lipcu-sierpniu 2013 roku na własne oczy. Dla nas to były bardzo cenne warsztaty, zajęcia edukacyjne oraz możliwość poznania miejsc związanych z historia Polski.

Ania Szłapak

Zdjęcia z pobytu małych chmielniczzan w Małopolsce

{morfeo 392}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code