Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Tablica pamiątkową poświęconą Bohaterom Niebiańskiej Sotni i ofiarom rosyjskiej agresji pojawiła się w stolicy Polski

Tablica pamiątkową poświęconą Bohaterom Niebiańskiej Sotni i ofiarom rosyjskiej agresji pojawiła się w stolicy Polski

W dniu 25 sierpnia br. pracownicy Ambasada Ukrainy w Polsce uroczyście odsłonili na fasadzie budynku tablicę poświęconą Bohaterom Niebiańskiej Sotni, poległym żołnierzom w walce z prorosyjskimi separatystami i rosyjskim wojskiem, ochotnikom i wolontariuszom.

W uroczystości wzięli udział dyplomaci Ukrainy i Polski, przedstawiciele społeczności ukraińskiej oraz władz lokalnych.

„To miejsce jest szczególne. Ukraińcy przybywali tu, by walczyć o swoją godność, wolność i pokój, aby walczyć o to, by Ukraina stała się równoprawnym członkiem UE. Ta tablica jest dedykowana wszystkim, którzy walczyli i będą nadal walczyć o europejską przyszłość Ukrainy” – podkreślił ambasador Ukrainy w Polsce Andrej Deszczyca.

Szef placówki zwrócił uwagę na ideę tablicy pamiątkowej: skrzydła aniołów symbolizują ludzi, którzy opuścili ten świat; drzewo to przyszłość Ukrainy; a dzwony będą nieustannie przypominać o tych, którzy za nią zginęli.
Tomasz Orłowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ RP podkreślił, że jego kraj od prawie 30 lat rozwija relacje z „bardzo ważnym partnerem, z którym Polskę łączy setki lat historii”.

„Ofiary Niebiańskiej Sotni nie poszły na marne. Dzięki temu możemy teraz wspólnie walczyć o wejście Ukrainy do struktur europejskich i euroatlantyckich” – podkreślił polski dyplomata.

Orłowski zauważył, że ostatnie lata były bardzo intensywne w stosunkach z Ukrainą. Zwrócił uwagę na powstanie inicjatywy „Trójkąta Lubelskiego”, która będzie kolejnym wkładem Kijowa, Warszawy i Wilna w lepszą przyszłość regionu Europy Środkowej.

Walentyna Jusupowa za: UKRINFORM, fot. UKRINFORM, 30 sierpnia 2020 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code