Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Szlakiem Legionów Polskich

Szlakiem Legionów Polskich

Pod takim hasłem na początku października odbyła się wizyta 20-osobowej grupy Związku Polaków Winniczyzny do Polski w ramach projektu edukacyjno – poznawczego z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.

Uczestnicy  projektu mieli możliwość bliżej zapoznać się z historią Polski początku XX wieku, a zwłaszcza z bohaterskimi czynami Legionów Polskich w odzyskaniu Niepodległości przez Rzeczpospolitą pod dowództwem Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej – Józefa Piłsudskiego.

Pierwszym miastem, od którego rozpoczęło się zwiedzanie kraju nad Wisłą był Kraków, miejsce  organizacji pierwszych oddziałów kompanii kadrowych. Tu w Krakowie na Oleandrach w dalekim 1914 roku na mocy rozkazu Komendanta Józefa Piłsudskiego powołano I i II Kompanię Kadrową.  Stąd rozpoczął się zwycięski szlak Legionów Polskich po miastach i miasteczkach Królestwa Polskiego.

W Krakowie grupa winniczan złożyła hołd  Józefowi Piłsudskiemu przy jego grobie na Wawelu, zwiedziła stare miasto, poznała historię Krakowa dzięki przewodniczce, która w ciekawy sposób zaprezentowała najważniejsze dzieje Legionów Polskich, związanych z historycznym miastem.

Następnym miastem na szlaku  zwiedzania i poznania historii Legionów były Kielce. Kielczanie są dumni z tego, że ich miasto nosi miano „miasto legionowe”. Pomniki Józefowi Piłsudskiemu i Strzelcom, Wojewódzki Dom Kultury  i Sanktuarium przy Muzeum Narodowym im. J.Piłsudskiego wskazują na głęboką wdzięczność i uszanowanie historycznych wydarzeń, związanych z Kielcami.  Będąc w świętokrzyskim, Podolanie  zwiedzili najważniejszą świątynię tego regionu – Święty Krzyż, ale  nie tylko jako turyści, a przede wszystkim jako pielgrzymi.

Niezapomnianym wydarzeniem podczas pobytu w Kielcach było spotkanie grupy winnickiej z panem Janem Maćkowiakiem – zastępcą Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz z panią Ewą Kapel-Śniowską – zastępczynią dyrektora  Departamentu Promocji, Edulkacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Spotkanie odbyło się w ciepłej rodzinnej atmosferze, w jego trakcie omówiono sprawy dotyczące współpracy władz świętokrzyskich z Polakami z Winnicy. Na zakończenie spotkania grupa dostała pamiątki z  pobytu w Kielcach, a najmłodsza uczestniczka grupy – Sofijka Poniatowska zarecytowała polskie wiersze.

W piąty dzień pobytu w Polsce grupa z Podola wyruszyła do Warszawy.  Tutaj, jak i w poprzednich miastach, na gości czekali gościnni gospodarze – zarząd Stowarzyszenia “Polska-Wschód” i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego wspólnie ze Związkiem Zawodowym Ukraińców w Polsce.

Po spotkaniu z gospodarzami  – wycieczka po centrum stolicy z obowiązkowym  oddaniem hołdu przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Zbliżał się koniec projektu „Szlakiem Legionów Polskich”, ale po drodze w stronę Ukrainy na wycieczkowców oczekiwało jeszcze jedno miasto legionowe- Chełm. Poprzednio nie planowano jego zwiedzanie. Lecz od niedawna Związek Polaków Winniczyzny nawiązał kontakty z Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie. Ten ostatni dzień w Polsce był niezapomniany. Rodzinne spotkanie z członkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku ,królewska uczta z polskim bigosem, kawą i pysznymi ciastkami  i nocleg w nowoczesnym Centrum Transgranicznej Współpracy, wycieczka po wspólnych polsko-ukraińskich miejscach historycznego Chełma w tym związanych z Legionami Polskimi,  na zawsze pozostaną w sercach uczestników wspaniałego projektu „Szlakiem Legionów Polskich”, który wymyśliła i zrealizowała prezes Związku Polaków Winniczyzny– Alicja Ratyńska.

To bardzo ważne dla Polaków z Podola wydarzenie zostało dofinansowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” na wykonanie zadania w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Dzięki tej pomocy udało się zrealizować projekt „Szlakiem Legionów Polskich”, celem którego było uczczenie pamięci wybitnego Polaka – Józefa Piłsudskiego z okazji 150. rocznicy jego urodzin oraz polskich Legionistów, walczących o Niepodległość Polski w latach 1914-1918.

Słowo Polskie na podstawie informacji Alicji Ratyńskiej, 20.10.17 r.

lp

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code