Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Szkolenia dla nauczycieli języka polskiego z zagranicy w Ostródzie

Szkolenia dla nauczycieli języka polskiego z zagranicy w Ostródzie

W ostatni tydzień sierpnia – tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego – dwadzieścia nauczycielek z całej Europy rozpoczęło w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) pierwszy etap stażu metodycznego. Warsztaty prowadziły trenerki Lucyna Bzowska i Kinga Maciaszczyk.

Podczas drugiego etapu stażu nauczycielki rozjadą się do dwóch Szkolnych Punktów Konsultacyjnych: do Paryża i Londynu, gdzie będą hospitować i prowadzić lekcje pod okiem metodyków i polskich pedagogów.

Podczas stażu w Ostródzie, na który przybyli nauczyciele języka polskiego z Białorusi, Ukrainy, Francji, Niemiec, Danii, Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Turcji, pedagodzy polonijni ćwiczyli nawiązujące do polskich tradycji zabawy powitalne i pożegnalne pod akompaniament polskich melodii ludowych. Zajęcia te pozwalają na łatwe przyswajanie podstawowej wiedzy o Polsce, m.in. o jej symbolach i sławnych Polakach. Ćwiczenia zawierały także elementy nauki tańców integracyjnych, gdyż dzięki nim można było się nauczyć prostych układów choreograficznych do piosenek patriotycznych i poznać sekrety improwizacji taneczno-ruchowej.

Trener Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Lucyna Bzowska podczas zajęć podała przykłady metod aktywizujących oraz zabaw, wykorzystujących różne rodzaje aktywności – ruch, śpiew, rytmizację, taniec, improwizację, działania plastyczne i twórcze, nawiązujące tematycznie do Polski.

O literaturze młodzieżowej i dziecięcej w szkole polonijnej oraz „gramatyce dla smyka” opowiadała nauczycielom Kinga Maciaszczyk.

Warsztaty w Ostródzie były pierwszym etapem stażu metodycznego dla nauczycieli języka polskiego zza granicy. Kolejne działania w ramach stażu będą polegały na odbyciu przez uczestników stażu praktyk nauczycielskich w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych.

Irena Letawina, Chmielnicki, 13.09.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *