Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Szkolenia dla Liderów Polonijnych w Pułtusku

Szkolenia dla Liderów Polonijnych w Pułtusku

W październiku bieżącego roku Stowarzyszenie Wspòlnota Polska pod patronatem Senatu RP zorganizowało szereg warsztatów oraz treningów pod tytułem „Akcja : Lider /Liderka budowanie kompetencji” dla liderów organizacji polonijnych ze Wschodniej i Zachodniej Europy. Ten projekt jest dofinansowany ze środków Senatu RP  w ramach wsparcia dla Polonii i Polakòw za granicą.

Szkolenie zawierało różne moduły tematyczne: warsztaty zarządzania czasem i zadaniami oraz miękkie metody rozwoju osobistego, ćwiczenia rozwijające własne umiejętności, osobistą motywację, a także kompetencje społeczne uczestników i uczestniczek aby lidery i liderki faktycznie zasmakowali tytułowej „akcji”.

Chętnych do uczestnictwa w szkoleniach nie brakowało, dlatego zarejestrowani uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza miała szkolenia z 1 po 13 października, druga, w której znaleźli się przedstawiciele Chmielnickiego Miejskiego Związku Polakòw, miała szkolenie w  następnym terminie z 14 po 27 października.

Po przyjeździe do Warszawy  przy Pałacu Kultury na uczestników komfortowy autobus który odwiózł ich do miasta Pułtusk. Przez najbliższe dwa tygodnie miejscowy Dom Polonii stowarzyszenia Wspólnota Polska stał się dla nich domem. Ten malowniczy zakątek województwa mazowieckiego miasto z bogatą historią i wielką liczbą zabytków.

Szkolenie zaczęło się już w dniu przyjazdu. Tematem pierwszej lekcji było zapoznanie się za pośrednictwem pajęczyny „Social Network”. W formie gry trenerki Agnieszka Rekosz, Olga Drzewiecka, Małgorzata Misztal przez cały miesiąc uczyły przedstawicieli ośrodków polonijnych z całego świata metodom działania w swoich lokalnych środowiskach. W formie gier interaktywnych trenerki nauczały jak skupiać się na nauczaniu otwierając w sobie nowe talenty które będą pomagać rozwijać się i osiągać sukcesy w lokalnych ośrodkach polonijnych. Program treningów również zawierał przegląd filmów motywacyjnych (Bogowie, Moc spokoju). Uczestnictwo w tak interesującym szkoleniu inspirowało do osobistego kreatywnego rozwoju.

Organizatorzy przygotowali uczestnikom również ciekawy odpoczynek. Na sobotę 20 października oraz niedzielę 21 października, zaplanowany trening w Warszawie w siedzibie Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz spotkanie z członkami organizacji społecznych którzy mają ponad dziesięcioletnie doświadczenie pracy w dziedzinie społecznej. Po spotkaniu uczestnicy szkolenia zwiedzili Warszawskie ZOO. Po powrocie do Pułtuska treningi kontynuowano. Miła atmosfera Zamku Pułtuskiego połączona z doświadczeniem trenerów przyniosły swoje owoce, jeszcze będąc na szkoleniu liderzy polonijni już planowali wspólne projekty. W sposób szczególny chciałoby się wyróżnić pracę przedstawiciela Stowarzyszenia panią Martę Sokołowską  która przez dwa tygodnie opiekowała się stażystami.

Takie praktyki są konieczne ponieważ otwierają nowe horyzonty w pracy towarzystw polonijnych dla zachowania i kultywowania polskich tradycji , kultury oraz historii w lokalnych środowiskach polonijnych.

Swietlana Czubaj, 21 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *