Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » „Szkice o literaturze” Iwana Franki

„Szkice o literaturze” Iwana Franki

Świadectwem tego, że Iwan Franko pisał nie tylko po ukraińsku, ale także po polsku, jest książka „Iwan Franko. Szkice o literaturze”, wydana w 2016 roku pod redakcją Jana Matkowskiego oraz Igora Rozłuckiego.

Spośród polskojęzycznego dziedzictwa Iwana Franki bibliografowie naliczyli ponad 1100 artykułów na różne tematy – od kronik politycznych Galicji po badania naukowe i dziennikarstwo polityczne.

Wszystkie te artykuły ukazały się w latach 1877-1897 we Lwowie, Krakowie, Warszawie i Petersburgu w  „Pracy”, „Prawdzie”, „Przeglądzie Społecznym”, „Głosie”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Ateneum”, «Kurierze Lwowskim», «Kurierze Warszawskim»,  «Kwartalniku Historycznym» i in.

W okresie komunizmu artykuły polskojęzyczne Iwana Franka nie drukowano w ówczesnej prasie polskiej. Znikoma liczba jego artykułów literackich ukazała się w latach siedemdziesiątych w Polsce. Dopiero po 160 latach po jego urodzeniu i 100 lat po śmierci ukraińskiego poety, filozofa i pisarza część jego polskojęzycznych artykułów ukazała się w jednej kolekcji.

Ciekawe jest także, jak Iwan Franko doceniał w swoich pismach dzieła Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Bolesława Prusa czy Seweryna Goszczyńskiego.

Sergij Porowczuk, 23.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code