Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Szewczenko po polsku

Szewczenko po polsku

O, tak, Lachu, druhu, bracie,
wróg nasz w księdzu i magnacie:
skłócili nas, rozdzielili,
a my byśmy w zgodzie żyli!

15 października w szkole średniej nr 12 w Winnicy odbył się konkurs recytatorski poezji Tarasa Szewczenki w języku polskim. 16 uczniów tej placówki szkolnej, uczęszczających na zajęcia z języka polskiego zmierzyło się w godzinnej walce o tytuł „Najlepszego recytatora”.

W wykonaniu winnickiej młodzieży także polskiego pochodzenia zabrzmiały kontrowersyjny wiersz „Do Lachów”, sentymentalna „Dumka”, znany każdemu Ukraińcowi „Testament” i inne utwory ukraińskiego wieszcza. Poziom znajomości języka polskiego oraz umiejętności artystyczne uczestników konkursu oceniali Łarysa Polakowa (polonistka, główny organizator przedsięwzięcia), Julia Bowrowska (nauczycielka języka polskiego w tej szkole) oraz Jerzy Wójcicki (redaktor gazety „Słowo Polskie”).

Uczniowie zaprezentowali zróżnicowany poziom przygotowania. Niektórzy z nich musieli podpatrywać w kartkę, inni bezbłędnie i prawie bez akcentu recytowali wybraną poezję Tarasa Szewczenki.

Zwycięzców wyłoniono w dwóch kategoriach wiekowych: do 13 lat i starszej.

W pierwszej kategorii zwyciężyli:

1. Orłow Władysław (33 punkty),
2. Sołowiej Anna (28 punktów),
3. Surkow Władysław (24 punkty).


W drugiej grupie wiekowej pierwsze trzy miejsca zajęli:

1. Kowałenko Katarzyna (35 punktów),
2. Zulińska Anna (34 punkty),
3. Paweł Kompanijec (31 punkt).

Pierwszy raz w podobnym konkursie uczestniczyła także Polina Cwietkowa, córka uciekinierów z Ługańska, która zaledwie od miesiąca uczy się języka polskiego a już potrafiła wyrecytować „Dumkę”, jeden z trudniejszych przekładów wiersza Szewczenki.

Język polski cieszy się w szkole nr 12 wielką popularnością. Oprócz Pani Łarysy Polakowej, w tym zakładzie pracuje także młoda nauczycielka Julia Bowrowska, która skończyła polonistykę w Drohobyczu i dzisiaj uczy języka polskiego 60 dzieci w klasach od 1 do 5. W szkole funkcjonuje nowoczesny gabinet polonistyki. „O tym, że był przekształcony z byłej szopy, nic dzisiaj nie przypomina” – chwali się Pani Łarysa. Klasa jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, zakupiony przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Winnicy, nosi ślady świeżego remontu a na ścianach wiszą szkice wybitnych Polaków oraz godło RP.

Z chęcią będziemy kontynuowali współpracę z polskimi partnerami – opowiada Bogar Natalia, nowa dyrektorka szkoły nr 12 – W ubiegłym roku przed Bożym Narodzeniem gościliśmy harcerzy z Warszawy a latem organizowaliśmy tradycyjny polski obóz letni.

Taras Szewczenko dobrze mówił, pisał i czytał po polsku. W wielu utworach ukraiński wieszcz krytykuje postawę szlachty i katolickiego duchowieństwa wobec prostego ukraińskiego narodu. Jego poglądy ulegają zmianie po poznaniu w Kazachstanie polskich powstańców listopadowych, zesłanych na „katorgę”. Szewczenko dostrzega wtedy siłę polskiego ducha a nawet poświęca Polakom swój obraz, przedstawiający karę śmierci przez ubiczowanie „1000 batów” jednego z polskich powstańców.

Jerzy Wójcicki, 16.10.14 r.

GK

 

 

Zdjęcia z konkursu recytatorskiego w Winnicy

{morfeo 654}

 

 

{youtube}L6GVsVCxbEc{/youtube}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code