Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Szef Rady Najwyższej w PE: Cena za porażkę będzie bardzo wysoka

Szef Rady Najwyższej w PE: Cena za porażkę będzie bardzo wysoka

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Rusłan Stefańczuk podziękował PE za wsparcie jego kraju © European Union 2022

8 czerwca Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefańczuk wystęoując przed Parlamentem Europejskim wezwał wszystkie kraje członkowskie do poparcia integracji Ukrainy w procesie wstąpienia do Unii Europejskiej.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Mecoła witając Stefańczuka mówiła, że Parlament Europejski będzie nadal aktywnie wspierał starania Ukrainy o przyznanie jej statusu kandydata do UE. „Wiemy, jak ważne jest wysłanie jasnego sygnału, że miejsce Ukrainy jest w naszej europejskiej rodzinie. Powiedzenie wszystkim, że Ukraina jest Europą” – zauważyła.

Rusłan Stefańczuk podkreślił, że początkowa rosyjska napaść na Ukrainę zaszokowała jego kraj i cały świat, ale Ukraińcy szybko zrozumieli, co muszą zrobić: zjednoczyć się przeciwko agresorowi.

Metsola była jedną z pierwszych z przywódców UE, którzy odwiedził Ukrainę po inwazji, rozpoczętej 24 lutego 2022 r. Rusłan Stefańczuk podziękował również krajom Europy za reakcję na rosyjską agresję, za przyjęcie ukraińskich uchodźców i za wspieranie narodu ukraińskiego w tych mrocznych czasach. Jednocześnie zapowiedział podjęcie dalszych działań w przypadku kontynuacji wojny, w tym dalszych sankcji UE, nawet jeśli zaczną one negatywnie wpływać na europejskie gospodarki. Podkreślił, że „cena za porażkę będzie o wiele wyższa”.

Stefanczuk wyraził również głębokie życzenie, aby Unia Europejska zdecydowanie poparła dążenie jego kraju do uzyskania statusu kandydata do UE.

Słowo Polskie, mw,  za: PE, 18 czerwca 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code