Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Szef państwa ukraińskiego aspiruje o członkostwo Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim już za 6 lat

Szef państwa ukraińskiego aspiruje o członkostwo Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim już za 6 lat

Fot. bbc.com

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wierzy, że Ukraina otrzyma pozytywną decyzję w sprawie przyznania mu członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

– Członkostwo w NATO to bezpieczeństwo. To bezpieczeństwo na zewnętrznych granicach, to polityczno-dyplomatyczny sposób odbudowy suwerenności i terytorialnej integralności naszego państwa. Powinniśmy odpowiadać kryteriom członkostwa w Unii Europejskiej i odpowiadać kryteriom dotyczącym członkostwa w NATO. Jestem przekonany, że do tego czasu już będziemy mieć plan działań dotyczących członkostwa w NATO, będziemy mieć decyzję w sprawie przyznania członkostwa Ukrainie – powiedział w wywiadzie dla ukraińskich mediów.

Podkreślił, że jego kraj powinien wdrażać reformy i spełnić kryteria wymagane przez UE i NATO, gdyż przynależność do tych wspólnot w znaczący sposób podwyższyłoby poziom życia obywateli i poziom demokracji.

Petro Poroszenko wystartuje w zaplanowanych na 31 marca wyborach prezydenckich na Ukrainie. Deklaruje, że zapewni niezmienność kursu na rzecz europejskiej i euroatlantyckiej integracji. Ukraiński parlament w lutym 2019 r. ponad 330 głosami dodał do Konstytucji zapis o zamiarze państwa ukraińskiego zostać członkiem NATO i UE.

Słowo Polskie na podstawie wp.pl, 11 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code