Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Szczepionka przeciwko koronawirusowi, wniosek USA w rozwój idei Trójmorza, bezpieczeństwo energetyczne – w USA odbyła się konferencja z udziałem prezydentów Polski i USA

Szczepionka przeciwko koronawirusowi, wniosek USA w rozwój idei Trójmorza, bezpieczeństwo energetyczne – w USA odbyła się konferencja z udziałem prezydentów Polski i USA

Fot. prezydent.pl

Tematy Trójmorza, rosyjskiej agresji na Ukrainie, budowy elektrowni jądrowej w Polsce z udziałem USA, inwestycji w technologie bezprzewodowe dominowały podczas wspólnej konferencji Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Waszyngtonie.

25 czerwca polski prezydent w Stanach Zjednoczonych spotkał się ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Donaldem Trumpem. Po rozmowie w cztery oczy odbyła się wspólna konferencja liderów obydwu państw. Najważniejsze tematy poruszane w ramach odpowiadania na pytania dziennikarzy to:

1. Relokacja części żołnierzy USA z Niemiec do Polski. To reakcja administracji Donalda Trumpa, który niezadowolony jest z niewywiązywania się Niemiec z warunku przeznaczania 2 proc. PKB na obronność w NATO. W trakcie konferencji Trump kilkakrotnie podkreślał, że Niemcy płacą tylko blisko procenta z PKB jako wniosek do NATO, oraz wspomniał, że na wielką skalę „kupują energię od Rosji”.

2. Tematy Trójmorza oraz rosyjska agresja na Ukrainie. W tej kwestii wypowiedział się w dużej mierze prezydent Andrzej Duda. Wspomniał, że od 2014 roku w kraju nad Dnieprem Rosjanie okupują część dwóch obwodów na Donbasie i Krym, oraz że kwestia amerykańskiego udziału w projekcie Trójmorza jest bardzo istotna.

3. Kwestia dewastowanych w USA pomników, w tym – pomnika Kościuszki w Waszyngtonie. Duda podziękował Trumpowi za szybkie jego odnowienie oraz zaznaczył, że na adres jego kancelarii wpłynęły liczne propozycje od Polonii amerykańskiej z propozycjami udziału w odnowieniu pomnika.

4. Wybory prezydenckie w Polsce oraz USA. Andrzej Duda odniósł się do zarzutów o próby manipulacji wizytą w kontekście wyborów prezydenckich. «Obaj realizujemy interesy naszych państw” – odpowiedział na pytanie jednego z dziennikarzy.

5. Szczepionka na koronarawirusa. Donald Trump podziękował polskiej ekipie lekarzy i naukowców, którzy wspólnie pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Nieoficjalnie tvp.info podało, że Polska może zostać pierwszym krajem, który może otrzymać szczepionkę po tym, jak USA zakończą pracę nad jej przygotowaniem.

6. Kwestia bezpieczeństwa energetycznego. Mówiono m.in. o budowie kolejnego gazoportu w Gdańsku, rozszerzeniu gazoportu w Świnoujściu o 2 miliardy metrów sześciennych, budowę elektrowni jądrowej.
Konferencja Andrzeja Dudy oraz Donalda Trumpa zakończyła po godzinie 22:20 czasu polskiego. Podpisane przez obydwu prezydentów deklaracje dotyczą zakupu technologii nuklearnej przez Polskę oraz inwestycji w sieć 5G.

Konferencja Andrzeja Dudy oraz Donalda Trumpa zakończyła po godzinie 22:20 czasu polskiego. Podpisane przez obydwu prezydentów deklaracje dotyczą zakupu technologii nuklearnej przez Polskę oraz inwestycji w sieć 5G.

Redakcja, 25 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code