Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Szarogrodzka Droga Krzyżowa po raz kolejny zrzesza tysiące wiernych

Szarogrodzka Droga Krzyżowa po raz kolejny zrzesza tysiące wiernych

11 kwietnia w deszczowy wielkopostny czwartek wierni kościoła rzymskokatolickiego z całej diecezji kamieniecko-podolskiej przybyli do Szarogrodu na Winnicczyźnie, by wziąć udział w  modlitwie Drogi Krzyżowej, która w tej miejscowości znajduje się na otwartym przestrzeni i dzięki ukształtowaniu terenu oraz długości (blisko 2 km) przypomina Drogę Męki Pańskiej w Jeruzalem.

By wziąć udział w modlitwie, do Szarogrodu przybyli nuncjusz apostolski Piotr Tarnawski, biskup ordynariusz Leon Dubrawski, duchowieństwo z Podola, Wołynia, zakonnicy i siostry zakonne z wielu zakątków Ukrainy a także tysiące parafian z całej diecezji.

Wprowadził wiernych w modlitwę biskup Leon, opowiadając o tradycji Drogi Krzyżowej, sięgającej korzeniami roku 1020. Wtedy franciszkanie zaczęli modlić się, chodząc od stacji do stacji. Dziś modlitwa Drogi Krzyżowej jest tak samo popularna, jak i Modlitwa Różańcowa, a w Szarogrodzie dzięki staraniom miejscowych dobrodziejów te stacje są rozłożone na wzgórzach. Tutaj chrześcijanin może sobie wyobrazić mękę Jezusa, który podobną Drogą kroczył ponad 2000 lat temu do Zmartwychwstania.

11 kwietnia prawie przez cały czas trwania Drogi Krzyżowej w Szarogrodzie padał deszcz, ale procesja cierpliwie kroczyła, pokonując kolejne odległości od stacji do stacji. Chociaż wokół niektórych z nich wciąż stoją rusztowania ale ogólnie szarogrodzka Golgota i tak robi niesamowite wrażenie. Ten kto trafił tutaj po raz pierwszy na pewno wróci do domu z masą nowych wrażeń.

Szarogrodzki kościół pw. Świętego Floriana, poświęcony 3 listopada 1595 roku, przetrwał do dziś praktycznie w stanie nienaruszonym. Razem z innymi szarogrodzkimi zabytkami on zwyciężył w obwodowym konkursie „Siedem cudów Winnicczyzny”. Narożny kamień, pochodzący z Jerozolimy, założono w największą na Ukrainie szarogrodzką Drogę Krzyżową 31 maja 2008 roku. W poświęceniu budowy wziął udział ówczesny nuncjusz apostolski Jan Jurkiewicz.

Franciszek Micińśki, bwp


Zdjęcia z Szarogrodu

{morfeo 551}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *