Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Szła kolęda w noc grudniową, pukała do drzwi i wołała, żeby ludzie do stajenki szli…

Szła kolęda w noc grudniową, pukała do drzwi i wołała, żeby ludzie do stajenki szli…

Zdjęcie pobrano z susie1114.com W przededniu Bożego Narodzenia Dom Polski w Żytomierzu zaprasza na spotkanie z polską kolędą „Szła kolęda w noc grudniową…”.

Głównymi organizatorami i bohaterami święta, które  odbędzie się 21 grudnia 2013 roku o godzinie 12.00 w Domu Polskim, zostaną dzieci – uczestnicy Sobotnich Studiów Twórczych.

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bożonarodzeniowym dorobkiem artystycznym jak naród polski.

Większość z tych kolęd i pastorałek to przekazywane od dziada-pradziada melodie, autorów których  na próżno szukać wśród znanych poetów. W kolędach z pewnością można odnaleźć czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów. Kolędy są częścią naszej historii narodowej. Jest ich bardzo dużo. Od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek, jak choćby ta, tak znana góralska, której tak bardzo lubimy słuchać…

DP w Żytomierzu, bwp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code