Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Symbole Światowych Dni Młodzieży przywędrowały do Żytomierza

Symbole Światowych Dni Młodzieży przywędrowały do Żytomierza

– Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. (Jan Paweł II, Rzym, 22 kwietnia 1984 r.)

Zgodnie z prośbą Świętego Jana Pawła II symbole Światowych Dni Młodzieży kontynuują swoją wędrówkę po świecie. Pod koniec września 3,8-metrowy krzyż, towarzyszący obchodom zakończenia Roku Jubileuszowego, który w 1984 roku został przekazany członkom Międzynarodowego Centrum Młodzieży San Lorenzo w Rzymie przez Papieża Jana Pawła II oraz drugi symbol wiary – kopia prastarego, świętego obrazu Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani znajdującego się w pierwszej i największej na Zachodzie bazylice Matki Bożej Śnieżnej, dojechały do katedry Św. Zofii w Żytomierzu i przed pomnikiem Papieża Polaka zostały powitane przez tłum młodzieży.  

Pod przewodnictwem proboszcza katedry ks. Grogorija Rassolenki odbyła się Msza Święta, podczas której kazanie wygłosił Kapelan Polaków Żytomierszczyzny Jarosław Giżycki. Przypomniał on słowa Jana Pawła II: „Młodzież musi mieć skrzydła i korzenie. Skrzydła by bronić pokoju i opowiadać całemu światu o Bożej miłości a korzeniami są tradycje Kościoła i kultury”. Przekazując Symbole SDM, papież myślał o młodzieży, która nie ma możliwości by wyjechać na Światowe Dni Młodzieży, dlatego to one podróżują po miejscowościach, gdzie taka młodzież mieszka. Polscy biskupi, nie zważając na trudny czas dla Ukrainy, zgodzili się przekazać je dla pielgrzymów sąsiedniego państwa na Kresach.

Na uroczystości obecni byli także katolicy wschodniego obrządku – tak zwani greko-katolicy, którzy modlili się do Matki Przenajświętszej modlitwą Akafist oraz członkowie wspólnoty Taizé – zarówno mieszkańcy Ukrainy, jak i woluntariusze z zagranicy. Ci ostatni byli bardzo mile zaskoczeni życzliwością i ciepłym przyjęciem miejscowej wspólnoty katolickiej.

Po Mszy wszyscy wspólnie odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia a później obecni na spotkaniach w 2001 roku z Papieżem Polakiem we Lwowie i Kijowie, powspominali radosną atmosferę, która towarzyszyła mu podczas wizyty na Ukrainie oraz jego słowa podczas deszczu: „Deszcz idzie, dzieci rosną”. Po żarcie Karola Wojtyły deszcz ustał a proste słowa Papieża trafiały bezpośrednio do serc chrześcijan ze wszystkich zakątków Ukrainy. To było jedne z najbardziej ekumenicznych spotkań na świecie…

Symbole SDM kontynuują swoją podróż po Ukrainie. Młodzież przekazuje sobie nawzajem radosne słowa, wypowiedziane przez duszpasterzy podczas spotkań z Krzyżem i Matką Bożą Śnieżną.

P.S. Najbardziej znane repliki ikony Salus Populi Roman z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie znajdowały się na Kresach południowo-wschodnich – w Berdyczowie i Latyczowie. Kościoły, w których te obrazy umieszczono, stały się miejscami kultu maryjnego, zrzeszającymi podczas odpustów tysiące wiernych, którzy doświadczali cudownych uzdrowień i nawróceń.

Teofil Mały, zdjęcia Mirosława Rudnicka

GK

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *