Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Święty Jan Paweł II patronem Europy

Święty Jan Paweł II patronem Europy

– Święty Jan Paweł II powinien zostać ogłoszony patronem Europy – uważa kardynał Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz papieża-Polaka.

20 października w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” kardynał Dziwisz wygłosił wykład w ramach międzynarodowego kongresu „Europa Christi”. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że Europa to wielkie dziedzictwo chrześcijańskie i przekonują, że Europejczycy powinni wrócić do swoich korzeni i wartości. Kongres odbywa się pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

W swoim wykładzie kard. Dziwisz przypomniał, że podczas Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił patronem Europy św. Benedykta z Nursji. Z kolei Jan Paweł II ogłosił jej patronami kolejnych świętych: Cyryla i Metodego, Katarzynę Sieneńską, Brygidę Szwedzką i siostrę Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein.

– Zasługi św. Jana Pawła II dla utrwalania ładu moralnego i rozwoju naszego kontynentu są niepodważalne. Podkreślał zawsze, że wspólnota europejska powinna być wspólnotą ducha, w której solidarnie jedni drugich brzemiona noszą, a prawa człowieka, zarówno w wymiarze osobowym, jak i narodowym, są przestrzegane – powiedział hierarcha.

Zaznaczył, że pojednanie zakłada jednak spełnienie określonych warunków: przyznania się do winy, żalu, że swoimi czynami wyrządziło się zło oraz pragnienia naprawienia krzywd. Odwołując się do nauk Jana Pawła II dodał, że Europa nie może jednak tylko odwoływać się do przeszłości, winna także przeprowadzać refleksję nad swoją teraźniejszością i przyszłością.

– Nie ulega wątpliwości, że Jan Paweł II, co podkreślał przy różnych okazjach, był zwolennikiem Europy ojczyzn, a nie Europy jako państwa federalnego – powiedział kardynał. Jak przekonywał, Europa ojczyzn oznacza drogę rozwoju jakościowego, a federacja europejska proceduralnego. Przekonywał, że proceduralne podejście do rzeczywistości “rodzi nie tylko politykę przemilczania, ale nadto poprawność polityczną, biurokratyzację życia oraz kryzys wartości”. Europa zjednoczona winna zabezpieczać rozwój osobowy ludzi, a nie ludzie mają być podporządkowani bliżej nieokreślonemu rozwojowi Europy.

Częstochowska sesja była pierwszą z kilku, które odbędą się w ramach kongresu. Drugą zaplanowano na sobotę w Łodzi, a w niedzielę i w poniedziałek kongres przeniesie się do Warszawy. Jedna z sesji, z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentu i Kościoła, odbędzie się w Senacie RP.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 21.10.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code