Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Świętowanie w klimatach rodzinnych w Kamieńcu

Świętowanie w klimatach rodzinnych w Kamieńcu

10 maja 2019 roku w Kamieńcu Podolskim odbyły się Rodzinne Obchody Dnia Polaków za Granicą oraz Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, zorganizowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”.

W uroczystościach w Kamieńcu Podolskim wzięli udział Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, delegacja IPN z Lublina, przedstawiciele duchowieństwa, polska młodzież z Podola – członkowie Centrum Rozwoju i Partnerstwa “Polonia” oraz Chrześcijańsko-Demokratycznego Związku Polaków Winnicy, innych organizacji polonijnych.

Po zwiedzaniu pięknego Kamieńca Podolskiego z jego licznymi zabytkami, Polacy Podola mieli  możliwość wysłuchania wspaniałego koncertu w Miejskim Pałacu Kultury. Wielu emocji i niezapomnianych wrażeń wywołał multimedialny spektakl “Kopciuszek” w wykonaniu Polskiego Studia Teatralnego z Wilna. Na dzieci i młodzież czekało bardzo dużo ciekawych atrakcji, oraz słodkie upominki i prezenty.

W imieniu Polaków Podola serdecznie dziękujemy Konsulatowi Generalnemu RP w Winnicy za przemyślaną organizację Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Ten dzień jest “świętem jedności wszystkich ludzi, dla których polskość stanowi ważną wartość”. W deklaracji I Zjazdu Polonii Świata napisano: “Polacy połączeni nierozerwalnymi więzami krwi, kultury i historii z macierzą, stanowią jedną wielką rodzinę duchową wszędzie, niezależnie od tego gdzie los im przebywać każe”.

Wiktoria Bednarska, ChDZPW, 19 maja 2019 r.

 

1 Comment

  1. W Kamieńcu Podolskim trzeba otworzyć polską szkołę. W Kamieńcu Podolskim znane są piękne tradycje polskiego szkolnictwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code