Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Świętowania nigdy dość!

Świętowania nigdy dość!

Dwa  dni z rzędu 17 oraz 18 listopada w ramach projektu DLA NIEPODLEGŁOŚCI, objętego wsparciem fundacji Wolność i Demokracją,  w dawnym Płoskirowie obchodzono 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Niepodległości Polski odbyły się 17 listopada w gronie członków Chmielnickiego Miejskiego Związku Polaków.
Najliczniej miejscowi Polacy zgromadzili się  w sali Centrum Kultury i Sztuki przy głównym placu miasta. Na obchody przybyło setki rodaków żeby wspólnie zaśpiewać piosenki patriotyczne oraz cieszyć się tym wielkim świętem..

Na początku koncertu młodzież sobotnio-niedzielnej szkoły nauczania języka polskiego przedstawiła inscenizację czasu zaborów i uwolnienia się Polski spod jarzma. Zespół dziecięcy „Płoskirowskie dzwoneczki” oraz zespół wokalny „Mazury” zaprezentowały społeczności znane pieśni patriotyczne jak „Pierwsza brygada” , „Jak długo w sercach naszych” , „Wojenko ,wojenko” i in. słuchacze nie  wstrzymując emocji śpiewali razem z artystami na sali. Zaproszeni księża proboszcze z par. Św. Anny oraz Chrystusa Króla powitali zebranych pięknymi słowami na temat Niepodległości, zachęcając do obrony niepodległości zarówno ojczyzny, jak i do osobistej wolności każdego człowieka.
A na zakończenie słuchacze podziwiali występ instrumentalnego zespołu seniorów, którzy na tę uroczystość przyjechali z różnych miast, aby przedstawić zebranym swoją twórczość. Po koncercie wszyscy chętni mogli zrobić sobie zdjęcia przy strefie zdjęciowej.
W ramach obchodów zostało zorganizowane Stoisko Niepodległościowe, gdzie każdy gość mógł poczęstować się rogalem świętomarcińskim, a dzieci mogły otrzymać upieczone  pierniki w kształcie kwiatka w kolorach białym i czerwonym. Najbardziej zebranym smakował przepyszny tort specjalnie upieczony z okazji Urodzin Niepodległej przez cukierników restauracji Park-hotel. Następnego  dnia podobny koncert oraz Stoisko Niepodległościowe zostało zorganizowane w   polskiej  wiosce Szarowieczce w kościele parafialnym Matki Bożej Różańcowej.
Przed koncertem odbyła się msza święta w intencji ojczyzny celebrowana przez bp. Jana Niemca, który razem z artystami śpiewał piosenki patriotyczne podczas koncertu. Parafianie kościoła skorzystali z zaproponowanych przez organizatorów uroczystości  pieśni patriotycznych i razem śpiewali „ Pieśń konfederatów barskich „ , „Rotę” i inne znane utwory. Największe emocje swoim śpiewem wywołali soliści zespołu dziecięcego Bożena Sawośko oraz Michał Letawin. Po koncercie wszyscy zebrani otrzymali prezenty: kolorowanki dla dzieci przedstawiające  symbole polskie oraz broszury zawierające niezbędne informacje dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę. W górnej sali  kościoła został zorganizowany poczęstunek z herbatką i ciastkami. Zebrani  jeszcze długo biesiadowali przy wspólnym śpiewaniu piosenek patriotycznych. Projekt  został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości, współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Irena Medlakowska, 7 grudnia 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code