Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Świętokrzyskie-Winnica. Oczyma partnera

Świętokrzyskie-Winnica. Oczyma partnera

W piątek 18 maja w pomieszczeniu Winnickiej Filharmonii Obwodowej z inicjatywy regionalnych władz, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy i Ambasady Ukrainy w Polsce, odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia wystawy fotografii artystycznej „Świętokrzyskie – Winniczyzna. Oczyma partnera”.

Udział w uroczystym spotkaniu wzięli przewodniczący obwodowej administracji państwowej Walerij Korowij, zastępca przewodniczącego rady obwodowej Igor Chmil, przewodniczący województwa świętokrzyskiego Republiki Polskiej, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, przedstawiciele społeczności polskiej regionu winnickiego.

Wystawa fotograficzna powstała w ramach planu obchodów 60. rocznicy współpracy obwodu winnickiego z województwem świętokrzyskim i ma na celu pokazanie codziennego życia obywateli i malowniczych krajobrazów obu krajów.

Miasto Kielce stało się miastem partnerskim Winnicy w 1958 roku. Wtedy potencjalnych partnerów ustalało kierownictwo partii komunistycznej, ale teraz wszyscy przyznają, że winnicko-kielecka decyzja była dobrym rozwiązaniem, ponieważ województwo świętokrzyskie jest podobne do regionu winnickiego ze względu na warunki naturalne.

Dowiedziawszy się o swoim partnerstwie miasta „wymienili się” ulicami i restauracjami. 30 lat temu w Winnicy przy ulicy Kieleckiej została otwarta restauracja „Kielce”. Wtedy strona polska przywiozła ze sobą kucharzy i artystów – ponad 200 osób. Później jako odpowiedź Winnica otworzyła w Kielcach restaurację „Winnica” przy ulicy Winnickiej, również ze swoimi kucharzami i artystami.

Wystawa fotograficzna trwa do 30 maja. Wstęp wolny.

Lidia Baranowska, 25.05.18 r.

lp

        

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code