Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Święto Wojska Polskiego w Lublinie z udziałem Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich

Święto Wojska Polskiego w Lublinie z udziałem Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich

W kawaleryjskiej części  Święta WP w Lublinie wziął udział poczet sztandarowy Ochotniczego Szwadronu Jazdy im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, który stanowi teraz szwadron reprezentacyjny Fundacji Niepodległości w Lublinie.

W końcu sierpnia 1920 roku 1 Pułk Ułanów Krechowieckich brał udział m.in. w zwycięskiej bitwie kawaleryjskiej pod Komarowem. Ułani pojadą w charakterystycznych szarych dwurzędowych kurtkach mundurowych – tzw. ułankach – w jakich „Krechowiacy” walczyli w wojnie z bolszewikami w roku 1920. W II Rzeczypospolitej był tak również umundurowany Szwadron Przyboczny Prezydenta RP.

Podczas defilady oglądać można było historyczne pojazdy wojskowe w barwach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej – z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości. Towarzyski im rekonstruktorzy z Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości – w mundurach i z wyposażeniem oraz uzbrojeniem polskich żołnierzy jednostek 2 Korpusu Polskiego, walczących pod dowództwem generała Władysława Andersa we Włoszech (m.in. w Bitwie o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię) oraz 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka walczącej w Normandii, Belgii, Holandii, która swój szlak bitewny zakończyła zdobyciem niemieckiego portu wojennego Wilhelmshaven.

Sergij Porowczuk za: Dziennikwschodni.pl, fot: Sergij Porowczuk, 21 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code