Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto polskiej sztuki teatralnej w Barze

Święto polskiej sztuki teatralnej w Barze

W dniu 1 sierpnia w Domu Polskim w Barze odbyło się wydarzenie, na które miejscowi Polacy czekali prawie rok.

Fundacja „Damy radę – z Kulturą” wspólnie z Krakowskim Teatrem Komedia wystawili na scenie Domu Polskiego spektakl „Artyści na szlaku”, poświęcony pamięci Generała Władysława Andersa (scenariusz i reżyseria Mateusz Dewera).

Czwórka wspaniałych aktorów – Natala Pietrasz, Adrian Gawlik, Joanna Jucha i Jakub Reizer w ciągu półtoragodzinnego spektaklu odtworzyli na scenie życie wielu artystów, gwiazd przedwojennej Warszawy i Lwowa, którzy dołączają do Armii Andersa,aby w oparach śmierci, głodu i walki dodać żołnierzom otuchy swoimi występami.

Na święto sztuki teatralnej przybyli do Baru Polacy z Kamieńca Podolskiego i Winnicy,a także goście z Konsulatu Generalnego RP w Winnicy na czele z Konsulem – Panem Bartoszem Szeligą. Sala widowiskowa była wypełniona po brzegi. Czterech aktorów z wielkim profesjonalizmem prowadziło widzów drogą, która miała swój początek jeszcze w wolnej Polsce, pokazując losy bohaterów, jacy dumnie kroczą niemal przez cały świat pod dowództwem generała Andersa. Publiczność z zachwytem słuchała piosenek śpiewanych niegdyś w kawiarniach i kabaretach, przenosząc się w wyobraźni w owe czasy. Kiedy w przedfinałowej scenie nastąpiła zmiana nastroju i  aktorzy zaśpiewali „Czerwone maki na Monte Cassino”, publiczność wstała z miejsc i z ogromnym wzruszeniem nuciła refren.

Spektakl ten zostanie w naszej pamięci jako swoista lekcja historii Polski, tym bardziej, że został  uzupełniony wspaniałą wystawą, rozmieszczoną w holu Domu Polskiego. Chociaż był to bardzo emocjonujący dzień, artyści znaleźli jeszcze czas, aby poprowadzić mini warsztaty dla młodzieży,uczęszczającej do kółka teatralnego „Iskierka” działającego przy Domu Polskim w Barze.

Z artystami żegnaliśmy się tak serdecznie jak z dobrymi znajomymi. Mamy też pomysły i plany na dalszą współpracę.

Najważniejsze jest to, że Dom Polski w Barze potwierdził swoją funkcję Centrum Kultury Polskiej na Podolu, co w całości odpowiada celowi jego powstania.

Dyrektor Domu Polskiego w Barze Małgorzata Miedwiediewa, 12 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code