Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Święto poezji polskiej w Żytomierskiej szkole nr 10

Święto poezji polskiej w Żytomierskiej szkole nr 10

W Żytomierskiej szkole nr 10 od września wykładany jest język polski. Polskiego tutaj, jako drugiego obcego, uczą się pierwszoklasisty oraz uczniowie 5 klasy, fakultatywnie – uczniowie 6-8 klas.

W ramach współpracy z Domem Polskim 27 kwietnia w szkole odbył się konkurs recytatorski „Te słowa istniały zawsze…”. Do udziału w nim zgłosiło się 36 uczniów, które rywalizowały w dwóch kategoriach wiekowych – młodsza (uczniowie 1 klasy) i starsza (uczniowie 5, 6 i 8 klasy).

Maluchy recytowały poezję Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima. Wśród 16 uczestników najlepszą recytacją wykazał się Illa Łubiagin z wierszem „Czary-mary” W. Słobodnika. Drugie miejsce zajął Danyło Kubajczuk z „Tęczą” Marii Konopnickiej. A III miejsce jury oddało dla Iwanny Nazarenko za recytowanie wiersza Juliana Tuwima „Deszczyk”.

W starszej kategorii wiekowej dominowała poezja Kazimierza Przylepy i Stanisława Jachowicza. Wśród 20 recytatorzy najwyższy poziom zaprezentowała uczennica 5 klasy Aleksandra Kuźmenko z wierszem Z. Miszczaka „Skąd się bierze miód”. II miejsce zajęła Inga Drewecka (6 klasa) z wierszem „Pieski” (I. Gellnerowa), a III była Diana Bech (8 klasa) z „Chorym kotkiem” S. Jachowicza.

Zwycięzcy konkursu otrzymały prezenty od Domu Polskiego oraz książki od Polskiej Biblioteki Narodowej. Także książki od Polskiej Biblioteki Narodowej wręczone zostały dla uczniów, które wykazały się dobrą recytacją. A dla wszystkich uczestników konkursu – słodycze od Domu Polskiego.

Dom Polski w Żytomierzu, 29.04.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code