Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Święto Niepodległości w Sławuckim Związku Polaków na Ukrainie

Święto Niepodległości w Sławuckim Związku Polaków na Ukrainie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Sławucie zostały zainaugurowane Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele św.Doroty.

W obchodach uczestniczyli goście z partnerskiego miasta, Kraśnika a mianowicie: Wicestarosta Kraśnicki Mariusz Socha, Kierownik Wydział Organizacyjno-Prawny i Kontroli Jerzy Kazula, Kierownik Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Sławomir Kloc, Właściciel GOSPODARSTWO SADOWNICZE Sławomir Brzusek , kierowca Donat Rola oraz Leonid Radzywiluk, kierownika rady rejonowej w Sławucie.

Członkowie ZPU w Sławucie wraz z gośćmi złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy, poświęconej Romanowi Damianowi Sanguszce oraz na grobie księdza Walerija Gromadzkiego, kapelana Sanguszków. Sylwetkę Romana Sanguszki przedstawiła nauczycielka, Barbara Burska a uczennica, Julia Mohyrczuk recytowała wiersz, poświęcony temu wielkiemu patriocie. Uroczystość przy grobie prowadziła nauczycielka, Oksana Kocerbluk. Ponadto goście obejrzeli, odbudowywaną przez księdza, Jana Szańcę kaplicę Sanguszków.

Następnie wszyscy udali się do Minkowic,odległych od Sławuty około 30 kilometrów, gdzie znajduje się pomnik Powstańców Styczniowych. Przy pomniku, w asyście flagi polskiej i ukraińskiej, odbyła się druga część uroczystości, którą prowadziła Barbara Burska. Zwróciła ona uwagę na fakt, że Podole to miejsce szczególne w dziejach narodu polskiego. Tu bowiem zaczęły się walki przeciwko ingerencji carycy Katarzyny II w wewnętrzne sprawy Polski. Na Podolu miała miejsce konfederacja barska, walka w obronie Konstytucji 3-Maja i powstanie styczniowe. Stąd też rekrutowało się wielu legionistów i uczestników wojny 1920 roku, z których część zmarła w Sławucie i pochowana jest na sławuckim, polskim cmentarzu. Im również oddano cześć. Nauczycielka, Oksana Kocerbluk prowadziła Niepodległościowy Apel Pamięci . Barbara Burska ukazała także sylwetki Patronów Roku 2017-Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Dzieci: Julia Mogyrczuk, Władysława Burkowska, Karolina Opanasiuk , Anastazja Szyker recytowały piękne i pełne miłości do Ojczyzny wiersze. Sygnału trąbki słuchano w wykonaniu Dimy Tymczuka. Zaśpiewano także “Piechotę”, jedną z najbardziej znanych piosenek legionowych. Z zaproszonych gości głos zabrali: Mariusz Socha oraz Leonid Radzywiluk. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze przy pomniku Powstańców Styczniowych.

Barbara Burska, nauczycielka- wolontariusz języka polskiego przy ZPU Oddział w Sławucie, 21.11.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *