Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Święto Niepodległości w Domu Polskim w Barze

Święto Niepodległości w Domu Polskim w Barze

W dniu 11 listopada bieżącego roku w Domu Polskim w Barze miała miejsce skromna (ze względu na panującą pandemię), lecz nasycona patriotycznie i emocjonalnie akademia poświęcona 102.Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na wstępie głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Polaków w Barze, który skupił się głównie na znaczeniu wolności w życiu człowieka i niepodległości w życiu narodu. Z kolei dyrektor placówki pani Małgorzata Miedwiediewa odczytała odpowiedzi na wystosowane życzenia, które nadeszły z Polski od   przyjaciół i współpracowników Domu Polskiego.

Część artystyczną wypełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru młodzieżowego „Młode Liście” i chóru kameralnego „Cantica Anima”oraz krótki rys historyczny przedstawiający utratę przez Polskę niepodległości a także dążenia niepodległościowe narodu polskiego, które w rezultacie doprowadziły do odzyskania niepodległego bytu w listopadzie 1918 roku. Minutą ciszy oddaliśmy cześć pamięci tych, którzy na przestrzeni wieków oddali swoje życie walcząc o wolną Polskę.

Na widowni znaleźli się uczniowie, nauczyciele i pracownicy Domu Polskiego, jak również nieliczni zaproszeni goście w postaci członków Zarządu Stowarzyszenia Polaków w Barze.

W godzinach południowych tego samego dnia Dyrektor Domu Polskiego i Prezes Stowarzyszenia zapalili znicze i położyli biało – czerwoną wiązankę kwiatów na mogile legionistów Józefa Piłsudskiego, którzy polegli na tych ziemiach w czasie wojny polsko – bolszewickiej 1920 roku.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja pozwoli nam bardziej uroczyście obchodzić to – jedno z najważniejszych w kalendarzu – patriotyczne święto.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany przez ORPEG do pracy pedagogicznej, 15 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code