Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Święto bez granic w Berdyczowie

Święto bez granic w Berdyczowie

XXI Dni Kultury Polskiej odbyły się 27 czerwca 2021 roku w Berdyczowie. To jeden z symboli przyjaźni polsko-ukraińskiej – wspólne świętowanie w wielonarodowym i wielokulturowym mieście, małej ojczyźnie wielu znanych Ukraińców i Polaków.

Tegoroczny program obchodów był niezwykle bogaty i ciekawy. Na Placu centralnym gości miasta i Berdyczowa powitał plener „W barwach majestatycznej historii” zorganizowany przez Berdyczowską Szkołę Artystyczną oraz wystawa uliczna poświęcona 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja RP Muzeum Historii Polski (Warszawa) i Instytutu Polskiego w Kijowie.

Ciekawostką stała się także wystawa z okazji 25. rocznicy Konstytucji Ukrainy organizowana przez Bibliotekę Publiczną Berdyczowa.

W Klasztorze Karmelitów Bosych odbyło się nabożeństwo w intencji pokoju, za Ukrainę, Polskę i Berdyczów. Liturgię świętą celebrował ks. Paweł. Delegacje z Polski i Ukrainy uczciły pamięć i złożyły kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem „Chwała Bohaterom!”.

Perłą uroczystego wydarzenia był uroczysta gala w Teatrze Europejskim, gdzie na czele z Ryszardem Stefaniak wiceprezydentem Częstochowy, Konsulem Generalnym RP w Winnicy Damianem Ciarcińskim i całą społecznością Berdyczowa, serdecznie witali gości z okazji XXI Dni Kultury Polskiej, Święta Konstytucji, Dni młodzieży oraz Dni Berdyczowa.

Mer miasta Berdyczowa Sergij Orluk zauważył, że „Częstochowa i Berdyczów to połączenie duchowych stolic Polski i Ukrainy”. Gratulacje zebranym złożyli Zasłużeni dla Kultury Polskiej Larysa Wermińska prezes Berdyczowskiego Oddziału Związku Polaków na Ukrainie, Jurij Sokalski prezes Polskiego Radia Berdyczów oraz delegacja z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na czele z Wiktorią Laskowską-Szczur .

Program koncertu rozpoczął się dokumentalnym esejem Jurija Sokalskiego o św.p. księdzu Bernardzie Mickiewiczu, w 15 rocznicę jego śmierci.

Polska kapela z miasta Bar – „Aksamitki” zatańczyła „Poloneza”, solistka Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Natalia Zubarewa rozpaliła serca fanów kultury polskiej wykonaniem polskich pieśni „Ojczyzno Ma!”, „Mazurek 3 maja”. Grupa instrumentalna – Natalia Matwijenko, Natalia Roshcheniuk i Tymofij Kolesnikow wykonali „Mój sokole!”, solistka Oksana Tymkiw „Oj nie, nie!”, Kompozycja teatralna i choreograficzna „Do Krakowa” studium “Notes de Vita” zaprezentowali tańce polskie „Krakowiak” i „Oberek” Ludowy Amatorski Zespół Tańca „Jawir” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zorecwit” artyści z Berdyczowa

Pozdrowienia z okazji święta przesłano z polskich miast – miast partnerskich: polskich Jawora i Siedlec, Niepołomic, słowackiego Sabinowa, od burmistrza rejonu wileńskiego z Republiki Litewskiej. Okoliczności pandemii uniemożliwiły przyjazd delegacji z tych zaprzyjaźnionych miast.

Według mieszkańców Berdyczowa, Dni Kultury Polskiej skupiają narody obu krajów, które dążą do pokoju, przyjaźni, współdziałania i współpracy w Europie i na świecie.

W Berdyczowie jest nadzieja, że więzi między dwojga przyjaznymi narodami – ukraińskim i polskim – rozszerzą się i wzmocnią.

Tetiana Petrowska, ŻOZPU, 9 lipca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *