Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Święta Dorota na obrazach

Święta Dorota na obrazach

Szukając oryginalny obraz męczeństwa Św. Doroty, udało się na jednej z internetowych stron, poświęconych sztuce malartswa i aukcji wybitnych obrazów odnaleść bardzo podobny obraz (ze złożonymi rękami na piersiach Świętej).

Znajduje się on teraz na terenie współczesnej Austrii – w Muzeum Historii Sztuki w Wedniu (Vienna, das Kunsthistorisches Museum).

Płótno namalował niemiecki malarz Tobias Pock (1609-1683), pochodzący z niemieckiego miasta Konstanz, gdzie w czasach jego życia był bardzo rozpowszechniony kult Św. Doroty – patronki niemieckich kołonistów. Właśnie Tobias Pock pracował  w połowie  XVII wieku we Włoszech, będąc naśladowcą rzymskiej szkoły Podesta, jednym z innowatorów, czyli twórcą „Renesansu” nowej sztuki sakralnej tych czasów.

Jego dzieło „Męczeństwo Św. Doroty” („Martyrdom of St. Dorothea”) powstało ok. 1656 roku (olej na płótnie, 79×66 cm.) i otrzymało przedłóżenie swego istnienia w jednym z najpiekniejszych barokowych współczesnych kościołów we Włoszech, w mieście Rovereto – Kościele Św. Marka (The Church of San Marco).

Ten obraz jak najbardziej, albo, na ile to jest możliwe (opierając się na opisie w autobiograficznej książce „Chłopak ze Sławuty”), przybliża nam kiedyś podobny obraz Św. Doroty w Sławucie. Nie wiadomo, kto w tych czasach mógł być kopjistą i należeć do szkoły Podesta, możliwie i sam Tobias Pock mógł wykonywać kilka podobnych większych obrazów, lub, oczywiście, ktoś z jego kolegów – malarzy szkoły Podesta.

Ale oryginał Pocka, na którym widz od razu zauważa inną paletę  farb (w porównaniu z obrazem Świętej Doroty kościoła Św. Marka w Rovereto), jest bardzo wyrażnym i ciekawym. Przyciąga wzór i nawiązuje do tragicznej sceny życia Świętej.

Nieznany jest także los szczątków rodziny książęcej, znajdujących się kiedyś w krypcie kościoła Św. Doroty w Sławucie za czasów jego profanacji, a w tym i szczątków X Doroty Sanguszko. Ale możliwie kiedyś kościołowi w Sławucie uda się przywrócić pierwotny i piękny obraz Patronki Kościoła – Świętej Doroty.

Księżna Dorota Sanguszkówna (1799-1821) z XX Lubartowiczów-Sanguszków: 200 lat historii

Część I
Część II

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Romana Damiana Sanguszki w Sławucie, mgr. Wiktoria Wiszniewska, 2 czerwca 2021r.

Tobias Pock, „Męczeństwo Św. Doroty. Olej na płótnie, oryginał, ok. 1656 r., das Kunsthistorisches Museum in Vien, Österreich. Numer ident.AKG 193285

„Męczeństwo Św. Doroty”, Kościół Św.Marka w mieście Rovereto, Włochy, data powstania nie wiadoma. Jest powiększoną kopią dzieła Tobiasa Pocka „ Męczeństwo Św. Doroty”, znajduje się w jednym z bocznych ołtarzy kościoł

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code