Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Święta bożonarodzeniowe w obrządku wschodnim w Polsce

Święta bożonarodzeniowe w obrządku wschodnim w Polsce

Fot. violity

Prawosławni, grekokatolicy i wierni innych obrządków wschodnich w 2021 roku obchodzili Wigilię świąt Bożego Narodzenia w środę, 6 stycznia, według kalendarza juliańskiego.

W Polsce tę datę stosuje ponad 90 procent parafii prawosławnych w kraju. Boże Narodzenie według kalendarza gregoriańskiego obchodzą niektóre parafie cerkiewne w centralnej i zachodniej Polsce.

Do roku 1582 termin świąt był wspólny dla wszystkich. Reforma papieża Grzegorza XIII, czyli zmiana stylu juliańskiego, którym posługuje się w liturgii Cerkiew, na styl gregoriański, wprowadziła różnicę, polegającą na usunięciu minutowych różnic w długości roku w obu kalendarzach, które przez stulecia urosły do dni.

Formalnie do „starego” stylu polscy prawosławni wrócili w 2014 roku bowiem od 1924 roku posługiwała się oficjalnie nowym stylem i w relacjach z innymi Kościołami prawosławnymi tak była postrzegana. Przedwojenna decyzja soboru biskupów spełniała wymogi formalne wobec ówczesnych władz, ale nie było woli ze strony hierarchów, by wprowadzić ją w życie. Dlatego też przez lata utrwalił się taki stan, że część parafii zaczęła stosować kalendarz gregoriański, zdecydowana większość pozostawała jednak przy tzw. starym stylu.

Grekokatolicy również obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego.

Hierarchowie polskiej Cerkwi szacują, że wiernych cerkwi prawosławnej w Polsce jest ok. 450-500 tys. 33 tys. osób zadeklarowało w tym spisie przynależność do Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

W latach 40. ubiegłego wieku Kościół greckokatolicki przy użyciu NKWD i UB został w Polsce zdelegalizowany przez władze komunistyczne; reaktywowano go na początku lat 90.

Słowo Polskie za: olsztyn.tvp.pl, 8 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code