Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Światowa premiera filmu o Wielkim Głodzie na Ukrainie „Mr. Jones” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie

Światowa premiera filmu o Wielkim Głodzie na Ukrainie „Mr. Jones” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie

17 filmów powalczy o statuetkę Złotego Niedźwiedzia podczas 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który odbywa się w terminie między 7 a 17 lutego.

Polskim akcentem Berlinale jest światowa premiera filmu „Mr. Jones” Agnieszki Holland, który weźmie udział w Konkursie Głównym.

„Mr. Jones” Agnieszki Holland to jeden z filmów, które ubiegać się będą o nagrodę Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Główny bohater obrazu jest młody walijski dziennikarz piszący w latach 30. XX wieku o Wielkim Głodzie na Ukrainie. W 2017 r. reżyserka otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za „Pokot”.

Gareth Jones (1905-35) był niezależnym walijskim dziennikarzem. W 1933 r. opisał swoje spotkanie z Adolfem Hitlerem na pokładzie samolotu nowego kanclerza Niemiec. Wiosną tego samego roku przyjechał do Moskwy, a stamtąd fortelem przedostał się na Ukrainę. W czasie podróży był świadkiem niewyobrażalnych okrucieństw, obserwował wyludnione gospodarstwa i rozmawiał z mieszkańcami – często słyszał od ludzi, że czekają na śmierć. Po powrocie do Londynu publikował artykuły o Wielkim Głodzie, jednak jego relacje były dyskredytowane i podważane przez zachodnich dziennikarzy, w tym przez Waltera Duranty’ego, który napisał artykuł „Głodu nie ma”. W 1935 r. Jones pojechał na teren Mandżurii, tam został uprowadzony przez bandytów i zamordowany.

Premiera filmu w Ukrainie zaplanowana na 28 listopada 2019 roku.

Walentyna Jusupowa, 16 lutego 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code