Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Sukces uczennicy Domu Polskiego w Barze na Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

Sukces uczennicy Domu Polskiego w Barze na Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

W dniach 9 – 10 lutego 2019 roku w  Chmielnickim odbyła się XLIX edycja eliminacji okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

W tej edycji olimpiady wzięła udział Bogdana Buczkowska, uczennica 11 klasy Liceum nr 2 w Barze, ucząca się  fakultatywnie języka polskiego w Domu Polskim w Barze pod kierunkiem pani Małgorzaty Michalskiej, nauczyciela skierowanego do pracy na Ukrainie przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

W eliminacjach okręgowych Bogdana zajęła trzecie miejsce i tym samym zakwalifikowała się do etapu centralnego tejże olimpiady, który odbył się w Kijowie w dniach 9 – 10 marca 2019 roku. Na eliminacjach centralnych nasza uczennica zdobyła wyróżnienie, dzięki czemu zakwalifikowała się do etapu międzynarodowego, który odbył się w dniach 2 – 4 kwietnia w Warszawie, i otrzymała Certyfikat Uczestnika XLIX Edycji Międzynarodowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

To jednak nie jedyne – choć bardzo znaczące – sukcesy Bogdany Buczkowskiej.

W dniu 18 stycznia 2019 roku  uczestniczyła ona w etapie obwodowym Ogólnoukraińskiej Olimpiady Języka i Literatury Polskiej w Winnicy, gdzie zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do centralnego etapu tej olimpiady, który odbył się w dniach 18 – 20 marca w Równem i przyniósł naszej uczennicy zaszczytne II miejsce. Również do tej olimpiady, do której została wytypowana przez szkołę jako uczennica Liceum nr 2, przygotowywała się wyłącznie na zajęciach fakultatywnych  prowadzonych przez panią Małgorzatę Michalską w Domu Polskim w Barze.

Bogdana Buczkowska jest rodowitą Barczanką. Swoją przygodę z różnego rodzaju ośrodkami edukacyjnymi rozpoczęła w wieku trzech lat, kiedy to została zapisana do przedszkola. Co ciekawe, z powodu braku miejsc w młodszych grupach, trafiła do grupy najstarszej, gdzie pozostała już do końca edukacji przedszkolnej. Jak sama o sobie mówi – od najmłodszych lat miała syndrom piątkowej uczennicy…..i tak pozostało do dzisiaj.

Posiada zdumiewające zdolności językowe. Wielokrotnie była laureatką olimpiad z języka ukraińskiego i angielskiego, zna też język rosyjski i niemiecki. Od 11 roku życia z powodzeniem uczy się języka polskiego. Początkowo nauka odbywała się przy Barskim Rejonowym Kulturalno – Oświatowym Stowarzyszeniu Polaków im. Konfederatów Barskich, a od czterech lat w Domu Polskim w Barze.

Bogdana wywodzi się z rodziny o polskich korzeniach (posiada Kartę Polaka), i może to jest przyczyną jej zainteresowania językiem i kulturą Polski. Pragnąc lepiej poznać ten kraj i jego język, wielokrotnie wyjeżdżała do Polski. Miała po temu okazję, gdyż od siedmiu lat śpiewa w polskim chórze młodzieżowym „Młode Liście”, który z powodzeniem koncertuje zarówno na Ukrainie jak i w Polsce. Jej podróże do Polski miały również charakter wakacyjnych wyjazdów wypoczynkowych oraz wymian młodzieżowych.

Rodzice Bogdany są aktywnymi członkami Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich.  W zorganizowanym przez Dom Polski konkursie „Mój polski przodek” Bogdana opisała losy rodziny ze strony ojca i za swoją pracę zdobyła pierwsze miejsce.

Wszystkie te okoliczności sprzyjały doskonaleniu języka oraz wiedzy na temat kultury, historii, tradycji i współczesności Polski.

Zainteresowania pozaszkolne naszej uczennicy to wspomniane już języki obce, śpiew chóralny jak również taniec współczesny, który uprawia od kilku lat. Obok tego jest typową nastolatką. Ma wielu przyjaciół, z którymi bardzo lubi spędzać wolny czas, chętnie słucha muzyki, no i rzadko rozstaje się z telefonem komórkowym.

W najbliższym czasie Bogdanę czekają duże życiowe zmiany. Za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP w Winnicy pragnie złożyć egzaminy wstępne i rozpocząć studia w Polsce.

Jej wymarzonym kierunkiem jest ekonomia, zaś miasto, w którym chciałaby studiować to Wrocław.

Życzmy jej powodzenia i spełnienia marzeń !

Małgorzata Miedwiediewa, dyrektor Domu Polskiego w Barze, 4 maja 2019 r.

lp

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code