Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » „Stworzenie światła” w winnickich podziemiach

„Stworzenie światła” w winnickich podziemiach

W podziemiach winnickiego klasztora kapucynów 18 maja odbyło się otwarcie wystawy witraży polskiego artysty Adama Stallony-Dobrzańskiego pod tytułem „Stworzenie światła”.

Kopie dzieł, dekorujących setki kościołów i cerkwi w Polsce, można będzie oglądać w stolicy Podola do września po czym wystawa powędruje do Rumunii.

Ekspozycja składa się z 60 płócien, bardzo dokładnie powtarzających witraże. Dla wzmocnienia efektu zostały one podświetlone z tyłu. To światło jest jedynym które rozjaśnia średniowiecze podziemia katolickiego klasztora. Atmosferę wzmacnia muzyka organowa, która przez cały czas tworzy akustyczne tło dla wystawy.

Wystawa „Stworzenie światła” niedawno pokazywana była w Serbii, Francji, Polsce i innych krajach europejskich. Do Winnicy reprodukcje witraży Stallony-Dobrzańskiego zawitały po raz drugi, lecz w znacznie rozbudowanym zestawie.

Gwardian kościoła kapucynów Konstanty Morozow zaznaczył, że w podziemiach świątyni obecnie znajduje się około 35 większych płócien o wysokości 3,5 metra i 25 mniejszych.

Organizatorzy wystawy podczas jej otwarcia podkreślały, że jej pojawienie się w stolicy Podola było możliwe dzięki współpracy braci kapucynów, Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, Centrum Historii Winnicy oraz miejscowych i regionalnych władz. Samorządowcy winniccy licznie przybyli na imprezę i zobaczyli na własne oczy grę światła na witrażach polskiego artysty w podziemiach kościoła kapucynów.

Słowo Polskie, 21.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code