Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Studenianska hromada zwróciła się z Apelem o nawiązanie współpracy na poziomie lokalnym z gminą wiejską w Polsce

Studenianska hromada zwróciła się z Apelem o nawiązanie współpracy na poziomie lokalnym z gminą wiejską w Polsce

Zainteresowane we współpracy

Gminy wiejskie w Polsce

Rada Wiejska Studenianskiej hromady w obwodzie winnickim, położonej na pograniczu z Mołdawią w części Naddniestrza zwraca się do Państwa w celu ustanowienia polsko-ukraińskiego partnerstwa na poziomie lokalnym.

Celem naszej inicjatywy jest wzmocnienie więzi oraz realizacja wspólnych projektów o podłożu społecznym, kulturowym oraz biznesowym oraz wymiany doświadczeniem w tych dziedzinach oraz działalności samorządów.

Nasza Studenianska hromada jest jedną z najpiękniejszych w centralnej Ukrainie. Słyniemy z tysięcy źródeł z czystą kryształową wodą, regionalnej kuchni oraz dużej ilości obszarów chronionych. W roku 2021 podczas opracowania Strategii Rozwoju Turystyki zidentyfikowaliśmy oraz opisaliśmy ponad 50 unikatowych pamiątek, w tym – unikatowy pałac Lipkowskich w Honorówce oraz Muzeum Anatolija Kolisnyka – sparaliżowanego poety, który tworzył swoje dzieła trzymając w ustach ołówek. Nasza hromada liczy 6423 mieszkańców i zajmuje obszar 259,6 km2.

W czasie pokoju będziemy z radością gościć przyjaciół z Polski, dzielić się naszą historią, która ma także polskie korzenie, z czasów I RP.

Dzisiaj zaś walczymy o dobro całej wspólnoty Państw Europejskich a w Polsce widzimy mocne wsparcie oraz odczuwamy pomoc z jej strony.

Obecnie w naszym kraju trwa zakrojona na wielką skalę rosyjska inwazja. Zaborcy jak i w latach 1917-1921 realizują jeden cel – unicestwienie narodu ukraińskiego a potem po kolei także narodów krajów bałtyckich oraz Polski. Nasz kraj stał się tarczą broniącą Europy za cenę życia własnych żołnierzy. Wielu z nich ma polskie pochodzenie.

Lecz nie zważając na wojnę każdy z mieszkańców naszej hromady próbuje wnieść własny wkład w pomoc naszym obrońcom. Obecnie na naszym terenie mieszka 299 przesiedleńców z regionów, gdzie toczą się działania bojowe. 99 z nich to dzieci. Ponad 500 mieszkańców naszej hromady z bronią w ręku walczy z rosyjskim zaborcą. Szyjemy kamizelki kuloodporne, zbieramy żywność, przyjmujemy kolejnych uciekinierów z regionów objętych wojną. Nasi rolnicy na czas rozpoczęli kampanię siewną 2022 w celu uniknięcia kryzysu żywnościowego, który oprócz samej Ukrainy może także objąć wiele krajów Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Naszym celem jest wykorzystanie wszystkich dostępnych działek pod uprawę warzyw (kartofli, buraków) i zboża i tymczasowe odejście od polityki rolnej skierowanej na eksport.

W tym celu liczymy także na Waszą pomoc w zakresie zorganizowania zbiórek żywności dla celów humanitarnych. Możemy ze swojej strony zapewnić transport i przeładunek na granicy. Jest także wielkie zapotrzebowanie na używaną technikę rolniczą – ciągnik, kombajn z zestawem naczep.

Mamy nadzieję na owocną współpracę. Nasza hromada ma wielkie doświadczenie w realizacji projektów międzynarodowych, między innymi wspólnie z UNDP, U-LEAD oraz innymi międzynarodowymi instytucjami. Wierzymy, że nasze ukraińsko-polskie partnerstwo na poziomie lokalnym będzie sprzyjać krzewieniu wspólnych wartości europejskich i chrześcijańskich.

 

Z Uszanowaniem,

Przewodniczący Studenianskiej Rady Wiejskiej

Oleksij Kyrnasiwskij

 

Kontakt: [email protected]

Telefon: Walentyna Różycka – sekretarz hromady +380966195704

Słowo Polskie, 13 kwietnia 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *