Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Strona ukraińska została zaproszona do obserwacji badań archeologicznych w Hruszowicach

Strona ukraińska została zaproszona do obserwacji badań archeologicznych w Hruszowicach

Polski Instytut Pamięci Narodowej zaprosił stronę ukraińską do obserwacji badań archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach na Podkarpaciu, które mają wykazać, czy pochowani są tam członkowie Ukraińskiej Powstańczej Armii – oświadczył wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko.

„Byłoby niedobrze, gdyby odbywało się to bez udziału strony ukraińskiej” – powiedział Rozenko w niedzielę w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Bykowni pod Kijowem.
Zgodnie z komunikatem IPN prace archeologiczne na cmentarzu w Hruszowicach mają być przeprowadzone 24-25 maja. „Celem zaplanowanych badań jest ustalenie, czy w miejscu istniejącego do dnia 26 kwietnia 2017 roku pomnika upamiętniającego działalność UPA znajdują się pochówki członków tej ukraińskiej formacji” – czytamy.

Rozenko wraz z polskim wicepremierem Piotrem Glińskim pracują nad rozwiązaniem konfliktu polsko-ukraińskiego, który dotyczy sporu na tle historycznym.

Rozenko przypomniał, że po swojej wizycie w lutym w Warszawie obecnie oczekuje na wizytę Glińskiego w Kijowie. „Oczekujemy na tę wizytę. Jej termin zostanie ustalony. Interesuje nas – sądzę, że zarówno stronę ukraińską, jak i polską – nie tyle formalna wizyta, co porozumienie w sprawach dotyczących szeregu kwestii” – powiedział.

Poinformował także, że między Ukrainą i Polską cały czas trwają kontakty. „Ze stosunków ukraińsko-polskich należy usunąć retorykę antypolską i antyukraińską. Wydaje mi się, że w ciągu tego półrocza odnotowujemy postępy i jest zrozumienie, że nie należy grać takimi sytuacjami” – podkreślił Rozenko.

Słowo Polskie na podstawie informacji dzieje.pl, 23.05.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code