Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Strona ukraińska pozytywnie wobec watykańskiego komunikatu na temat agresji rosyjskiej

Strona ukraińska pozytywnie wobec watykańskiego komunikatu na temat agresji rosyjskiej

Fot. pexels

„Co do szeroko zakrojonej wojny na Ukrainie, zainicjowanej przez Federację Rosyjską, wystąpienia Ojca Świętego Franciszka są jasne i jednoznaczne w potępieniu jej jako moralnie niesprawiedliwej, niedopuszczalnej, barbarzyńskiej, bezsensownej, odrażającej i świętokradczej” – podkreśla komunikat, wydany przez Stolicę Apostolską w codziennym biuletynie prasowym.

Zadowolenie z owego komunikatu tłumaczącego słowa papieża na temat wojny na Ukrainie wyraził Andrij Jurasz, ambasador Ukrainy w Watukanie.

– Jesteśmy zadowoleni, że zdecydowana reakcja strony ukraińskiej została bardzo poważnie wzięta pod uwagę i otrzymała odpowiedź i wyjaśnienie Stolicy Apostolskiej. Najważniejsze w tym oświadczeniu są słowa o tym, że wojnę na pełną skalę rozpoczęła Federacja Rosyjska – oświadczył dyplomata, dodając, że „oficjalny dokument Stolicy Apostolskiej wskazuje, kto jest agresorem i kto jest odpowiedzialny za tę wojnę”.

Stolica Apostolska wydała komunikat, w którym napisano, że „słowa Ojca Świętego dotyczące tej dramatycznej kwestii powinny być odczytywać jako głos wzniesiony w obronie życia ludzkiego i wartości z nim związanych, a nie jako stanowisko polityczne”.

Podczas audiencji generalnej „Wojna jest szaleństwem”, jest tyle okrucieństwa – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę 24 sierpnia, przypominając, że tego dnia mija pół roku od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. „Pomyślmy o Ukrainie i Rosji” – zaapelował wówczas i nawiązał do śmierci córki ideologa Kremla, Darii Duginy, która zginęła w wybuchu samochodu, określając jej mianem „biednej dziewczyny”. W środowisku politycznym Dugina była znana jako częsta uczestniczka politycznych talk-show w propagandowych rosyjskich telewizjach. Daria podzielała nacjonalistyczne poglądy swojego ojca – w rosyjskich mediach nazywana jest nawet mianem „ideologicznej następczyni” Aleksandra Dugina. W wystąpieniach telewizyjnych dała się poznać jako zwolenniczka skrajnie prawicowych ugrupowań w Europie – sympatyzowała zwłaszcza z Marine Le Pen. 29-laka mówiła też płynnie w języku francuskim, dlatego często wypowiadała się jako ekspertka w dziedzinie polityki Francji. We wrześniu ma się też ukazać książka „Book Z”, której 29-latka była współautorką. W publikacji mają znaleźć się historie i twierdzenia „naocznych świadków specjalnej operacji i wydarzeń w Donbasie”. Książka przedstawi wojnę w Ukrainie zgodnie z rosyjską linią propagandową. Daria Dugina była zwolenniczką wojny w Ukrainie – pod tym względem naśladowała więc nacjonalistycznego ojca, negowała ludobójstwo w Buczy i okrucieństwa rosyjskich żołnierzy.

Redakcja za: ekai, gazeta.pl, 1 września 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code