Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Stosunki polsko-ukraińskie na celowniku autorów „Symetrii asymetrycznej”

Stosunki polsko-ukraińskie na celowniku autorów „Symetrii asymetrycznej”

 Łukasz Saturczak i Łeś Bielej w ŻytomierzuBadaniem relacji pomiędzy państwem polskim a ukraińskim zajmował się nie jeden zespół badaczy, zarówno z grona naukowców Instytutu Pamięci Narodowej, tak i oddzielni dziennikarze i publicyści z obydwu krajów. Ukraina znajduje się dziś w centrum uwagi światowej wspólnoty a wydarzenia, które się w tym kraju odbywają, będą miały wpływ na stworzony po II wojnie światowej system bezpieczeństwa, który sprawdzał się w Europie przez prawie 70 lat. Czasami tworzą się mieszane polsko-ukraińskie zespoły, którym udaje się razem skomponować dobre i ciekawe wypracowania.

30 maja 2014 roku w żytomierskiej Naukowej Bibliotece im. Oleha Olżycza odbyła się prezentacja książki Łukasza Saturczaka i Łesia Beleja „Symetria asymetryczna. Badania terenowe stosunków polsko-ukraińskich”. Imprezę, organizowaną przez dziennikarkę Ołenę Galaguzę i Stowarzyszenie organizacji społecznych „NOWA SILA”, odwiedzili przeważnie miejscowi Polacy, dla których kształtowanie pomyślnych relacji polsko-ukraińskich ma szczególne znaczenie.

Polska  i Ukraina – to nie tylko dwa sąsiadujące kraje, które dzieli 535 kilometrów granicy. Łączy je także wspólna historia. Autorzy „Symetrii asymetrycznej” opowiedzieli krótko o wykonanej pracy nad książką. Chcieli, jak twierdzą, pokazać obecny wygląd stosunków polsko-ukraińskich nie z punktu widzenia rzeczników resortów państwowych ale poglądy zwykłych Polaków i Ukraińców, którzy na co dzień nie interesują się polityką ale mają kontakt z kulturą i realiami życiowymi „sąsiada”. Łukasz Saturczak i Łeś Bielej pokazali co myślą jedni o drugich: Ukraińcy o Polakach i Polacy o Ukraińcach, gdzie leży linia „złotego środka” w naszych stosunkach.

Oleg Melnyczenko, bwp

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code