Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » W Winnicy uroczyste obchody z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości Polski

W Winnicy uroczyste obchody z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości Polski

Stoisko Niepodległościowe w Winnicy stało się miejscem spotkań, rozmów i wspólnego śpiewania dla wielu miejscowych Polaków, członków organizacji polonijnych i przyjaciół Polski.

Obchody Dnia Niepodległości Polski trwały w Winnicy przez kilka dni. 11 listopada w Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” odbyła się lekcja patriotyczna, w której uczestniczyła młodzież i dorośli członkowie naszej organizacji. Rozmawialiśmy o ojcach niepodległości, o uwarunkowaniach historycznych jej utraty i ponownego odzyskania, o współczesnej Polsce. 13 listopada na Placu Europejskim w centrum Winnicy uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy, a Pan Konsul Bartosz Szeliga przypomniał o tak ważnym i doniosłym wydarzeniu w naszej historii. Pani Konsul Joanna Szeliga złożyła świąteczne życzenia wszystkim obecnym. Zabrzmiały znane piosenki polskie i patriotyczne w wykonaniu zespołu wokalnego „Wiktoria”. Harcerze 1. Winnickiej Drużyny Harcerskiej „Orbis” im. Piotra Jerzego Frassati żywo i wesoło śpiewali piosenki harcerskie i patriotyczne.

Dźwięki gitar i ciekawe stroje, wesoły śpiew i emocjonalny nastrój harcerzy zachęciły obecnych bliżej zapoznać się z tą organizacją. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano zabawy i konkursy z nagrodami. Wszyscy starali się nauczyć się czegoś nowego. Ktoś po raz pierwszy słyszał język polski, ktoś uczył się piosenek polskich, wszyscy mieli możliwość poczęstować się rogalem świętomarcińskim i gorącą herbatą.

Najmłodsi uczestnicy, ich rodzice i wszyscy chętnie uczyli się robić kotyliony z bibuły, albo malowali na twarzy biało-czerwoneznaki. Młodzież uczestniczyła w różnych zabawach i konkursach, najbardziej spodobały  się mega wielki bańki mydlane. Nie mogło się obejść bez prezentów. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkę o tematyce niepodległościowej: magnesy i naklejki, proporce i kubki, książki i albumy o Polsce. Świątecznego nastroju dodał też poczęstunek.

Atmosfera świątecznego spotkania była ciepła i rodzinna. Plac Europejski cały był wypełniony kolorami narodowymi: biało-czerwone baloniki, kotyliony i flagi tworzyły uczucie obecności Ojczyzny tu, na Podolu.
14 listopada w kościele kapucynów p.w. Matki Bożej Anielskiej przy ulicy Sobornej odbyła się Msza Święta za Ojczyznę oraz koncert muzyki sakralnej i patriotycznej w wykonaniu Winnickiego Akademickiego Chóru Miejskiego im. W. Gazińskiego.

Wykonano m.in. „Rotę”, pieśń  „Marsz, marsz Polonia” i utwór „Gaude Mater Polonia”. Na zakończenie obchodów polska społeczność Winnicy złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu..

W uroczystościach uczestniczyli pracownicy KG RP w Winnicy, przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołowyj, zastępca przewodniczącego Winnickiej ODA Serhij Zditoweckij, kierownik Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju Regionalnego Winnickiej ODA Wołodymyr Mereżko, członkowie winnickich organizacji polskich, przedstawiciele duchowieństwa, harcerze 1 WDH „Orbis” im. Piotra Jerzego Frassattiego oraz miejscowi Polacy. Tradycyjnie wszyscy zaśpiewali pieśń Legionów Polskich „My, Pierwsza brygada” i zrobili zdjęcie pamiątkowe.

Dziękujemy wszystkim Polakom, którzy uczestniczyli we wspólnym świętowaniu tej uroczystość. Dziękujemy za wsparcie Fundacji „Wolności i Demokracja”, Konsulatowi Generalnemu Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy. Dziękujemy młodym wolontariuszom Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, dzięki nim odbywało się wszystko sprawnie i wesoło. Organizatorem Stoiska Niepodległościowego w Winnicy było Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”  z Panią prezes Marią Kozyrską-Mazur na czele, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Projekt „Dla Niepodległości – kontynuacja” jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja, wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.

Wiktoria Konowałowa, mw, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 20 listopada 2021 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code