Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Stoisko Niepodległościowe w Nowogrodzie Wołyńskim

Stoisko Niepodległościowe w Nowogrodzie Wołyńskim

W dniu 11 listopada, kiedy Polska i Polacy na całym świecie obchodzili wielką i ważną datę – 100-lecie Niepodległości po 123 latach zaborów, w Nowogrodzie Wołyńskim zorganizowano Stoisko Niepodległościowe.

W ramach obchodów Dnia Nieodległości Polski odbyła się Msza święta w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dalej obchody przeniosły się na placu Łesi Ukrainki przy Pałacu Kultury. Wszyscy śpiewali pieśni patriotycznych i niepodległościowych, degustowali rogale świętomarcińskie. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach i konkursach, dzięki czemu miały możliwość wygrać przepiękne nagrody. Bardzo oczekiwaną częścią naszego Święta był spektakl „Dziady” Adama Mickiewicza przygotowany przez Teatr Polski im. J.I. Kraszewskiego w Żytomierzu reżyserem którego był Mikołajew Warfolomiejewym. A zakończyła się nasza impreza świątecznym fourchette, gdzie mogliśmy nawzajem życzyć kolejnym 100-lat Niepodległości Polsce i Ukrainie!

„Dziękuję serdecznie współorganizatorom: Studenckiemu Klubowi Polskiemu na czele z Panią Walentyną Jusupową, świetlicy „Ziarenko”, siostrom Sercankom. Dziękuję wszystkim Polakom, którzy przybyli dziś na naszą uroczystość. Dziękuję uczniom szkółki sobotnio-niedzielnej im. Jadwigi Jakubowskiej oraz członkom Stowarzyszenia im. Juliana Lublińskiego. Dziękuję Edwardowi Zinurowowi i Linie Borowskiej oraz nauczycielom Liceum nr 11 w Nowogrodzie Wołyńskim. Dziękuję Mikołajowi Warfolomiejewu oraz całemu zespołowi Teatru Polskiego im. J.I. Kraszewskiego w Żytomierzu. Dziękuję Fundacji „Wolności i Demokracja”. Kochani Rodacy, drodzy Przyjaciele, dziękuję iż przybyliście na naszą uroczystość aby zjednoczyć się wspólnie w miłej atmosferze jedności i braterstwa ku czci i dla NIEPODLEGŁEJ” – mówiła Wiktoria Szewczenko.

Organizatorem Stoiska Niepodległościowego w Nowogrodzie Wołyńskim jest Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego na czele z Panią prezes Wiktorią Szewczenko. Współorganizatorami byli rownież świetlica „Ziarenko” i Polski Studencki Klub w Żytomierzu.

Projekt był współfinansowany w ramach sprawowania opieki senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”.

Wiktoria Szewczenko, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. J. Lublińskiego, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 16 listopada 2018 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code