Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Staży zawodowych Żytomierzan w Polsce ciąg dalszy

Staży zawodowych Żytomierzan w Polsce ciąg dalszy

Wolontariuszka Studenckiego Klubu Polskiego, studentka wydziału socjalno-psychologicznego Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki Maria Burkiwska w listopadzie-grudniu odbyła staż w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Osiek” w Gdańsku.

PPP „Osiek” działa przy liceum, gimnazjum, szkole podstawowej, dzięki czemu miałam możliwość poznać różne kierunku działalności i osobliwości pracy Poradni. Pracownicy tej placówki pracują zarówno z dziećmi, tak i z rodzicami.

W ramach stażu uczestniczyłam w spotkaniach pracowników, które odbywały się raz w tygodniu. Na takich spotkaniach omawiano robocze momenty, na przykład na temat planowania zajęć, badań, spotkań, problemowych momentów, jakie wynikają w czasie pracy. Brałam także udział w spotkaniach psychologa i pedagoga, psychologa i logopedy, podczas których mówiono o potrzebie współpracy z dzieckiem. Obserwując takie spotkania, myślałam o tym, że takiej współpracy psychologa i pedagoga czy psychologa i logopedy w szkołach ukraińskich nie ma, albo te wszystkie funkcję wykonuje jedna osoba.

Miałam unikatową możliwość uczestniczyć w grupowej super wizji psychologów, gzie były obecni wszyscy pracownicy Poradni oraz bardziej kwalifikowani psycholodzy, którzy prowadzą własną praktykę. W ramach takich spotkań, odbył się seans wzajemnego wsparcia.

Uczestniczyłam także w jednodniowej konferencji pt.: „Emocje na talerzu: zaburzenia odżywiania u dzieci i młodzieży”. Program spotkania był bardzo bogaty w występy i omawianie problematycznych tematów. Na zakończenie konferencji otrzymałam Certyfikat Uczestnictwa.

Wspólnie z zespołem Poradni zapoznałam się z nową autorską psychologiczno-pedagogiczną metodyką diagnostyczną TRIS-KA. Prezentacja tej metodyki mieściła zarówno część teoretyczną jak i praktyczną (osobliwości przeprowadzenia badania i opracowania wyników).

W okresie stażowym, wzięłam udział w kilku zajęciach grupowych:

Zajęcie warsztatowe z pierwszą klasą pt.: „Emocję. Złość”;
Zajęcie warsztatowe z pierwszą klasą pt.: „Prawdziwość”;
Zajęcie warsztatowe dot. komunikacji z uczniami z liceum;
Zajęcie warsztatowe w szkole międzynarodowej z klasami starszymi dot. dobrego klimatu w klasie;
Zajęcie warsztatowe z 4 grupami szkoły podstawowej pt.: „Emocje”.

Mając zgodę dzieci, obserwowałam pracę psychologa na zajęciach indywidualnych (byłam na 2 konsultacjach).

Lecz najbardziej cennymi dla mnie było przeprowadzenie własnych badań psychologicznych i pedagogicznych. Kilka razy byłam obecna podczas testu Wekslera i pomagałam przy opracowaniu jego wyników oraz innych metodykach pedagogicznych: trudna figura, szybka nazwa, przerysowaniu figur, tłumaczenie etc.

Interesującymi i nowymi dla mnie okazały się zajęcia terapeutyczno-pedagogiczne z dziećmi, jak indywidualne, tak i grupowe. Na takich zajęciach odbyła się korekcja pisma, czytania i mówienia dzieci. Wszystkie te zajęcia odbywają się w dość ciekawych formach. Otworzyłam dla siebie nowe ćwiczenia, metody w terapii.

Warto powiedzieć o grupowych i indywidualnych zajęciach logopedy z dziećmi, którzy mają różne problemy w mówieniu. Korekcyjne ćwiczenia były włączone w zabawy i były dość harmonijne. Dla mnie to było też nowe i bardzo ciekawe doświadczenie.

Miesiąc stażu okazał się bardzo owocny. Za ten czas zobaczyłam i dowiedziałam się dużo nowej informacji. To było szalone doświadczenie, które nie tylko uzupełniło moją wiedzę lecz także posłużyło inspiracją do pracy. Ten staż, pomógł mi określić się w tym, co ja chce robić w przyszłości. Poznałam dużo miłych i bardzo doświadczonych ludzi, ludzi, którzy bardzo lubią swoją sprawę.

W dni wolne, miałam możliwość poznawać Trójmiasto: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Głownie Gdańsk na mnie zrobił wrażenie, miasto, gdzie chce się wracać.

W pierwszej kolejności, chce podziękować dyrektorowi PPP „Osiek” Pani Magdalenie Kiełbratowskiej, za opiekę w czasie stażu, za możliwość odbycia stażu w Poradni, za pomoc i wsparcie, kiedy ją potrzebowałam. Dziękuję również pani Walentynie Jusupowej, prezesowi Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu. Jestem bezmiernie wdzięczna za możliwość uczestnictwa w programie stażowym.

Projekt został współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Maria Burkiwska, wolontariusz Studenckiego Klubu Polskiego, studentka wydziału socjalno-psychologicznego ŻPU im. Iwana Franki, 27.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code