Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Starzy zaborcy aktywizują się

Starzy zaborcy aktywizują się

Zdjęcie pobrano z www.day.kiev.uaW ślad za Rosją separatystyczne ambicje tym razem mieszkańców Zakarpacia poparł nowo wybrany premier węgierskiego rządu Wiktor Orban.

W pierwszym publicznym orędziu po wybraniu na trzecią kadencję Orban powiedział, że osoby węgierskiego pochodzenia, mieszkające w sąsiednich z Węgrami państwach Karpackiego regionu muszą mieć prawo do ubiegania się o autonomię polityczną i podwójne obywatelstwo.   Najwięcej uwagi nowy premier poświęcił właśnie Ukrainie, gdzie na Zakarpaciu mieszka blisko 200 tys. osób węgierskiego pochodzenia.

– Węgierska mniejszość musi otrzymać znacznie większe uprawnienia – w tym i stanowiska w samorządach Zakarpacia. Kolejne ważne pytanie to podwójne ukraińsko-węgierskie obywatelstwo oraz autonomię w ramach ukraińskiego państwa – te słowa, wypowiedziane przez Wiktora Orbana niejednokrotnie były powtarzane przez innych węgierskich polityków. W tej sprawie mówią oni jednym głosem z Rosjanami, którzy też wymagają dla swoich rodaków na wschodzie specjalnego statusu dla języka rosyjskiego oraz federacyjnego ustroju państwa.

Redakcja, bwp


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *