Jesteś tutaj: Home » Inne » Starobielska Lista Katyńska. Wspomnienie o żołnierzach WP rodem ze Wschodniego Podola

Starobielska Lista Katyńska. Wspomnienie o żołnierzach WP rodem ze Wschodniego Podola

Fot. https://www.policjapanstwowa.pl/Ksiega_Cmentarna_Charkow.pdf

Okolice Charkowa większość czytelników kojarzy dzisiaj prawdopodobnie z agresją wojsk rosyjskich oraz pobliskim rosyjskim Biełgorodem, gdzie „ciągle zdarzają się wypadki nieostrożnego użycia ognia w magazynach broni”.

Lecz dla Polaków te miejsca mają osobliwe znaczenie. Bowiem 82 lata temu bolszewicy za nakazem Moskwy dokonali tu mordu na oficerach i zwykłych żołnierzach Wojska Polskiego.

Starobielska „Lista Katyńska” została bardzo dokładnie zbadana i opisana przez polską Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w publikacji „Księga Cmentarna Charkowa”.

Po 60 latach po dokonaniu zbrodni wojennej przez Rosję na Polakach pod Charkowem doszło do pierwszych ekshumacji na terenie VI kwatery cmentarza w Charkowie.

10 sierpnia 1991 roku, z udziałem oficjalnej delegacji polskiej, na czele z ówczesnym ministrem stanu ds. bezpieczeństwa narodowego w Kancelarii Prezydenta RP, Lechem Kaczyńskim doszło do symbolicznego złożenia w grobie trumny z szkieletem jednego z polskich oficerów, okrytej biało-czerwonym sztandarem i wstęgą Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari. Został na nim ustawiony, dostarczony przez „Energopol” siedmiometrowy dębowy krzyż, obok umieszczono tablicę z napisem: Pamięci 3921  oficerów Wojska Polskiego, jeńców wojennych obozu Starobielska, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD i tu pochowanych. Charków 10.08.1991 Rodacy.

Lista zidentyfikowanych osób mieści także nazwiska Polaków pochodzących z terenów Wschodniego Podola. Wyszukiwarka podaje co najmniej 5 osób pochodzących z Winnicy, którzy dosłużyli się wysokich stanowisk w Wojsku Polskim i stracili życie po walce w Kampanii Wrześniowej lub zostali aresztowany na terenie wschodnich województw Polski.

Więcej informacji o ówczesnych działaniach związanych z upamiętnieniem Polaków ze starobielskiej „Listy Katyńskiej” można odnaleźć pod linkiem:

https://www.policjapanstwowa.pl/Ksiega_Cmentarna_Charkow.pdf

Redakcja,mw, 29 sierpnia 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *