Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Sprawa reparacji wojennych dla Polski od Niemiec potrzebuje rozwiązania – wiceminister Wójcik

Sprawa reparacji wojennych dla Polski od Niemiec potrzebuje rozwiązania – wiceminister Wójcik

Inwazja niemiecka na Polskę. Wrzesień 1939 r. Źródło: Bundesarchiv

Treść opinii Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, do których dotarły polskie media, brzmi w następujący sposób: „Zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze, a twierdzenie, że roszczenia te wygasły lub uległy przedawnieniu jest nieuzasadnione”.

Analizy w sprawie możliwości wystąpienia o reparacje od Niemiec prowadził również polski resort spraw zagranicznych. Szef resortu Witold Waszczykowski mówił, że decyzja w sprawie ewentualnego wystąpienia do Niemiec o rekompensatę to kwestia tygodni lub miesięcy. Według niego, wynika to z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dotyczących rozmiaru polskich strat – ekonomicznych i ludzkich.

– Wnioski tej ekspertyzy mnie nie dziwią. To nie jest pierwsza ekspertyza, która pojawia się w ostatnich latach. Z tych poprzednich również wynikało, że praktycznie możemy domagać się reparacji, ponieważ ani w sensie prawnym, ani w sensie politycznym sprawa ta nie została rozwiązana – powiedział Wójcik w komentarzu dla telewizji TVP Info.

– Niemcy znakomicie wiedzą co to są reparacje, dlatego że po wojnie prusko-francuskiej to oni otrzymywali reparacje od Francuzów. Po I wojnie światowej z kolei to oni musieli płacić i płacili ponad 90 lat, ponieważ kilka lat temu została wpłacona ostatnia rata na rzecz Wielkiej Brytanii, Francji czy Belgii – dodał wiceminister. Skrytykował też podnoszone w ostatniej debacie argumenty, że Polska w 1953 r. zrzekła się reparacji wojennych od Niemiec – dodał wiceminister sprawiedliwości.

„Niemcy wiedzieli, że sprawa z 1953 roku nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Bo przecież Polacy w 1953 roku nie uznawali całych Niemiec – zachodniej części przecież nie uznawano wówczas, no to jak się zrzeczono odszkodowań wobec Polski” – tłumaczył Wójcik. „Jeżeli ktokolwiek myśli, że temat (reparacji wojennych dla Polski) jest zamknięty, to ja mówię, że absolutnie nie jest zamknięty i zapewne jutrzejsza ekspertyza to potwierdzi” – podsumował. Przypomniał też, że Polska była krajem, który najwięcej ucierpiał w czasach II wojny światowej.

Słowo Polskie, 12.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *