Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Spotkanie z udziałem autorów „Nowej szkoły ukraińskiej” w Polsce

Spotkanie z udziałem autorów „Nowej szkoły ukraińskiej” w Polsce

W dniach 2-9 września br. w Sulejówku (Polska) odbył się kolejny etap projektu ukraińsko-polskiego „Nowa szkoła ukraińska 2”.

W spotkaniu, które nosiło charakter seminarium, wzięła udział kierownik katedry języka angielskiego z metodyki nauczania w przedszkolu i w szkole początkowej Żytomierskiego Państwowego Uniwersytetu im. I. Franki prof. Inna Samojlukiewicz, członek grupy roboczej ds. edukacji języków obcych.

Przy wsparciu Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski rozpoczęła się druga edycja projektu ukraińsko-polskiego „Nowa szkoła ukraińska 2”, skierowana na wsparcie reform w ukraińskiej oświacie.

Trzeci rok jego realizacji rozpoczął się od kolejnego spotkania z udziałem ukraińskich autorów „Nowej szkoły ukraińskiej”, zorganizowanego przez Centrum Rozwoju Oświaty w Warszawie (ORE) we współpracy z Lwowskim Obwodowym Instytutem Podyplomowej Oświaty pedagogicznej.

Uroczyste otwarcie spotkania odbyło się z udziałem wice-prezesa ORE Beaty Jancarz-Łanczkowskiej, koordynatorów projektu Jaceka Piaseckiego (Polska) i Romana Szyjana (Ukraina), którzy podkreślili znaczenie właściwego kierunku edukacji ukraińskiej, opartego na odpowiednich narzędziach ramowych na poziomie europejskim.

Prelegenci podkreślali potrzebę ciągłego rozwoju szerokiego zakresu kompetencji w procesie edukacyjnym, biorąc pod uwagę rozwój współczesnego świata, a także, fakt iż wszystkie kluczowe kompetencje są równie ważne dla samorealizacji, rozwoju osobistego, zatrudnienia, uczestnictwa w życiu publicznym i aktywnego obywatelstwa każdego dziecka.

Program seminarium obejmował szerokie koło problemów w tym kluczowe kompetencje standardu oświaty w Państwie, nauczania z uwzględnieniem specjalnych potrzeb oświatowych, nauczania języków z przygotowaniem do zewnętrznego niezależnego oceniania wyników.

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: http://polishproject.nus.org.ua, 28.09.18 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code