Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Spotkanie z okazji Dnia Języka Ojczystego w d. Płoskirowie

Spotkanie z okazji Dnia Języka Ojczystego w d. Płoskirowie

Język polski jest bardzo rozpowszechniony w obwodzie Chmielnickim, dużo Polaków mieszka tu i posługuje się swoim językiem ojczystym.

O tym, jak przekazują i rozwijają język i kulturę Polacy na Podolu, opowiedzieli uczestnicy spotkania w formacie okrągłego stołu w Chmielnickiej Obwodowej Uniwersalnej Naukowej Bibliotece, które odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Lokalne polskie środowisko reprezentowali prezesi Chmielnickiego Obwodowego Związku Polaków Ukrainy (Franciszek Miciński), Centrum Języków i Kultur Słowiańskich (Nela Adamczuk) oraz Kulturalno-Oświatowego Centrum im. Juliusza Słowackiego w Chmielnickim (Ludmiła Kotyk).

Gościem honorowym wspólnoty Polaków został Konsul Generalny w RP w Winnicy Damian Ciarciński. Konsulat Generalny RP w Winnicy zawsze pełnił rolę konsolidującą Polaków Podola, ciągłego łączenia z Polską, służąc pomocą we wspieraniu rozwoju języka i kultury polskiej.

We współpracy z Biblioteką na stałe odbywają się prezentację literackie, kulturowe spotkania, konkursy i olimpiady, działa klub języka, historii i kultury polskiej, coroczne Czytanie Narodowe, konferencje, i inne wydarzenia. Przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy w 2021 r. Chmielnickiej OUNB zrealizowano projekt Polska Półka. Ponad sto wartościowych książek w języku polskim oraz w tłumaczeniach od mecenasów podarowano bibliotece.

Obecność Konsula Generalnego Damiana Ciarcińskiego nadało wydarzeniu osobliwą wartość oraz wpływ na charakter spotkania. Konsul poruszył kwestię zachowania i rozwoju ośrodków nauki języka polskiego, kultury polskiej, zabytków architektury, podkreślil znaczenie wydarzeń kulturalnych w Chmielnickim, Łatyczowie, Gródku, Krasiłowie i innych ośrodkach wspólnot polskich.

Uczestnicy wszystkich obecnych narodowości przedstawili swoje ośrodki oraz omówili przyszłą współpracę, wzajemne wsperanie kulturnych wydarzeń oraz tematy kolejnych spotkań.

O szczegółach wydarzenia na stronie biblioteki: http://ounb.km.ua/news/2022/2022_02_21_3/2022_02_21_3.php

Franciszek Miciński, 25 lutego 2022 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code