Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Spotkanie z kolędą w Sycowie

Spotkanie z kolędą w Sycowie

Po trzyletniej przerwie wywołanej pandemią zespoły artystyczne z Baru zostały ponownie zaproszone do Sycowa na XIX Ogólnopolski Koncert Charytatywny na Rzecz Pomocy Rodakom na Wschodzie.

Wraz z nimi na tę wyjątkową imprezę przybyły członkinie Zarządu Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie w osobach Pani Maria Siwko – dyrektor Domu Polskiego w Kijowie i Pani Małgorzaty Miedwiediewej – dyrektor Domu Polskiego w Barze.

W spotkaniu miały wziąć udział dwa zespoły: kwartet wokalny „Rezonans” i zespół folklorystyczny „Aksamitki” – obydwa z pięknym programem świątecznym. Niestety „Aksamitki” nie mogły skorzystać z zaproszenia, z uwagi na przepisy związane z pandemią. Dlatego też ich występ został przedstawiony w postaci nagrania.

Oprócz wymienionych już zespołów z Domu Polskiego w Barze Polaków ze Wschodu reprezentował zespół taneczny „Korale” z Krasnojarska, zaś Polskę – artyści z Dolnego Śląska.

Tegoroczna wizyta była dość krótka, ale bardzo udana. Mimo trudów podróży kwartet wokalny „Rezonans” w składzie: Swietłana Soroczynska, Janina Wychowaniec, Paweł Zalewski i Oleksander Podufałow, prezentowali piękny koncert w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Sycowie który stanowił część muzycznej oprawy niedzielnej mszy świętej transmitowanej przez TVP Polonia na cały świat.

Głównym wydarzeniem spotkania był koncert charytatywny on-line w Sycowskim Centrum Kultury. Byli tam obecni zacni goście, między innymi senator RP – Stanisław Gogacz – organizator akcji charytatywnej „Polacy – Rodakom”, wieloletni przyjaciel Polaków Barskich.

Po raz pierwszy w długoletniej tradycji koncertu nie pojawił się na nim jego pomysłodawca i główny współorganizator – Konsul Generalny RP w Irkucku Pan Krzysztof Świderek.

Mimo różnych trudności jakże miłym akcentem było przywiezienie i przekazanie rodakom ze Wschodu paczek żywnościowych, które są znakiem troski i pamięci o Polakach za granicami ojczyzny.

Świąteczny program artystyczny kwartetu wokalnego Rezonans zachwycił publiczność koncertu i został nagrodzony gromkimi brawami. Warto dodać, że nie jest to pierwszy wyjazd tych utalentowanych wokalistów do Polski. Kwartet występował między innymi we Wrocławiu, w dworku Fryderyka Chopina w Dusznikach, w Polanicy czy Kudowie Zdroju. Na uwagę zasługuje dobór repertuaru i profesjonalizm grupy. Jeden z jej wokalistów – Oleksander Podufałow zdobył trzecie miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im Stanisława Jopka, który odbył się w siedzibie „Mazowsza” w Otrębusach. Jako laureat konkursu, podczas Koncertu Galowego, miał zaszczyt wystąpić wraz z chórem i orkiestrą zespołu „Mazowsze”.

Pragniemy serdecznie podziękować organizatorom XIX Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego na Rzecz Pomocy Polakom na Wschodzie za umożliwienie nam uczestnictwa w tym prestiżowym wydarzeniu. Przede wszystkim Burmistrzowi Miasta i Gminy Syców – Dariuszowi Maniakowi, Konsulowi Generalnemu RP w Irkucku – Krzysztofowi Świderkowi, Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego – Cezaremu Przybylskiemu i wszystkim innym osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego wspaniałego wydarzenia.

Małgorzata Michalska, nauczyciel skierowany do pracy dydaktycznej przez ORPEG, 8 lutego 2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code