Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Spotkanie z Herbertem w Żytomierzu

Spotkanie z Herbertem w Żytomierzu

W marcu w Ukraińskim Domu w Żytomierzu odbył się wieczór poetycki „Spotkanie z Herbertem”. Spotkanie stało się podsumowaniem Forum Młodych Polaków, które odbyło się w Bolszowcach na terenie obwodu iwano-frankowskiego w grudniu ubiegłego roku, zorganizowanego przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Wówczas spotykała się aktywna młodzież polskiego pochodzenia w wieku 17-35 lat z różnych organizacji polskich na Ukrainie. Żytomierz reprezentowali członkowie Studenckiego Klubu Polskiego, Zjednoczenia Szlachty Polskiej oraz Żytomierskiego Polskie Centrum Edukacji i Nauki.

Wszystkie nabyte umiejętności, wiedzę oraz doświadczenie, żytomierska młodzież mogła wdrażać w trakcie przygotowania i przeprowadzenia wieczoru poetyckiego.

Na spotkaniu zaproszeni goście mieli możliwość bliżej poznać postać Zbigniewa Herberta, oglądając przygotowaną prezentację, poznawali jego rodzinę i lata dziecięce poety.

Z wielką przyjemnością goście wysłuchali wierszy, recytowanych przez młodzież, uczestników projektu. Wiersze Herberta, wzbudzały refleksję i zrozumienie tego, jak ważne są proste sprawy i proste słowa.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, kto przyczynili się do organizacji wieczoru poetyckiego. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Zbigniew Bolesław Ryszard Herbert – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Urodził się we Lwowie w 1924 roku. Wiersze Herberta tłumaczono na język angielski (wydany dzięki pomocy Czesława Miłosza i w jego przekładzie w 1968 roku wybór Selected Poems), włoski, czeski, holenderski, szwedzki i węgierski. Do najważniejszych nagród, którymi wyróżniony został Herbert, należą: nagroda im. Nikolausa Lenaua (1965), nagroda im. Herdera (1973) i nagroda im. Petrarki (1978). Łącznie Zbigniew Herbert jest laureatem ponad dwudziestu róznych nagród literackich.

Roman Ignatiuk, 04.04.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code